Zdrowie i uroda
Dieta w endometriozie
Około 70 mln kobiet na świecie cierpi na endometriozę. Choroba ta polega na rozwoju tkanki endometrium, czyli błony śluzowej wyściełającej macicę, poza jamą macicy (m.in. w jamie brzusznej, rzadziej w płucach, czy naczyniach krwionośnych). Kobiety, które są chore, cierpią na przewlekłe bóle miednicy, obfite i bolesne miesiączki, ciągłe zmęczenie, problemy z zajściem w ciążę, ból podczas współżycia. Przyczyna endometriozy nie jest do końca jasna, uważa się jednak, że to choroba wynikająca z autoagresji. Co ważne, właściwa dieta może poprawić jakość życia pań cierpiących na tę chorobę oraz spowolnić jej rozwój.
Przeciwutleniacze
Wolne rodniki przyspieszają wzrost torbieli endometrialnych. Z tego powodu w diecie powinna znaleźć się żywność bogata w przeciwutleniacze takie jak: witaminy C oraz E, beta-karoten, luteina, zeaksantyna, likopen, resweratrol. Codziennie menu musi zatem uwzględniać obecność: papryki, marchwi, jarmużu, dyni, szpinaku, jagód, ciemnych winogron, cykorii, mango, moreli oraz migdałów, awokado, batatów, bakłażana, czerwonej fasoli. Jak widać, im więcej intensywnie kolorowych warzyw i owoców, tym lepiej.
Usuwanie toksyn
Panie chorujące na endometriozę są szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia środowiska, takie jak herbicydy, pestycydy, czy dioksyny. Warto przypomnieć o konieczności dokładnego mycia warzyw i owoców, a niektóre z nich (np. marchew) dobrze jest grubiej obierać, bowiem zanieczyszczenia często gromadzą się w okolicach skórki. Problem stanowić mogą również ryby, które z jednej strony są zanieczyszczone dioksynami, z drugiej zawierają cenne kwasy omega-3. Nie ma tu idealnego rozwiązania. Można przyjmować tran, dobrze jest też jeść ryby dzikie (niestety są one droższe) i nie skupiać się na tylko jednym gatunku oraz producencie, a raczej postawić na urozmaicenie.
Tłuszcze
Dieta bogatotłuszczowa nasila objawy endometriozy. Z menu powinny być całkowicie wyeliminowane tłuszcze trans oraz olej palmowy. Występują one m.in. w: żywności typu fast-food, frytkach, popcornie, herbatnikach, biszkoptach, croissantach, wafelkach, kupnych ciastach, kostkach bulionowych, zupach w proszku, płatkach śniadaniowych. Dodatkowo, powinno się zrezygnować z żywności zawierającej duże ilości kwasu arachidonowego (orzeszki ziemne, olej słonecznikowy, makrela).
Dieta bezglutenowa
Istnieje podejrzenie, że ponieważ endometrioza jest chorobą z autoagresji, jej objawy zapalne może nasilać gluten. U kobiet z bolesną endometriozą warto spróbować wykluczyć z codziennego jadłospisu tzw. zboża glutenowe, a więc pszenicę, jęczmień i żyto.
Witamina D
Udowodniono, że im wyższe (oczywiście w granicach norm) stężenie witaminy D w organizmie kobiety, tym niższe jest prawdopodobieństwo rozwoju endometriozy. Latem warto więc gromadzić, z pomocą promieni słonecznych, naturalną witaminę D, a w pozostałych okresach przyjmować suplementy.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl |
---|