Zdrowie i uroda

Dieta w kamicy układu moczowego

13-07-2018

Kamica układu moczowego (KUM) to choroba, podczas której w nerce lub też w drogach moczowych tworzą się złogi substancji chemicznych będących składnikiem moczu. Istnieją różne rodzaje kamic, w zależności od składu chemicznego powstających kamieni.

Ryzyko wystąpienia tego schorzenia jest dwukrotnie wyższe u mężczyzn niż u kobiet.

Ogólne zalecenia dietetyczne

Osoby cierpiące na KUM powinny zwrócić szczególna uwagę na swój sposób odżywiania się, ponieważ ma on duży wpływ na powstawanie kamieni nerkowych.  

Płyny

W przypadku KUM szczególnie ważne jest przyjmowanie dużych ilości płynów.

Przy kamicy cystynowej należy pić nawet 6 litrów w ciągu dnia co 4 godziny.

Przy pozostałych rodzajach KUM powinno sie pić ponad 3 litry na dzień, w tym około 1 litr przed snem oraz w nocy, żeby nie dopuścić do zbytniego zagęszczenia moczu.

Zalecane płyny to: woda stołowa i mineralna, napar z brzozy. W przypadku kamicy fosforanowo-wapniowej przeciwwskazane są alkaliczne wody mineralne.

Wapń

Dawne zalecenia dietetyczne nakazują ograniczenie spożycia wapnia przez osoby z KUM. Jednak duże badania epidemiologiczne wykazały coś przeciwnego: niskie spożycie wapnia przyczynia się do rozwoju kamicy. Z tego powodu obecnie uważa się, że nie należy szczególnie obniżać zawartości wapnia w diecie.

Białko

W przypadku KUM należy ograniczyć spożycie białka do 0,8 g/kg m.c.. Ważne jest więc, aby było to białko o wysokiej wartości biologicznej. Poleca się zatem białko pochodzące z mięsa drobiowego (głównie indyk) oraz z jaj.

Kwas szczawiowy

Szczawiany wapnia są głównym składnikiem większości kamieni, dlatego bardzo ważne jest ograniczenie spożycia pokarmów zawierających kwas szczawiowy. Jednocześnie, nie wolno zbyt drastycznie obniżać ilości wapnia w diecie, ponieważ zbyt mała jego ilość zwiększa odkładanie się szczawianów.

Pamiętajmy, że jednym z głównych źródeł szczawianów w diecie jest czarna herbata, stąd osoby zagrożone KUM powinny ją ograniczać.

Żywność bogata w kwas szczawiowy to m.in.: rabarbar, szpinak, botwina, kakao. I spożycie tych produktów należy ograniczyć.

Potas

Zbyt niskie spożycie potasu w organizmie powoduje wzrost ryzyka powstania kamieni. Ważne jest wprowadzenie do codziennego jadłospisu produktów spożywczych bogatych w ten pierwiastek. Będą to m.in. ziemniaki, pomidory, kapusta*, banany.

Probiotyki

Dobroczynne bakterie, takie jak Bifidobacterium lactis, zawierają enzymy, które rozkładają szczawiany. Z tego powodu chorym na kamicę szczawianową zaleca się produkty fermentowane, np jogurty.

 

*kapusta zawiera co prawda kwas szczawiowy, ale jednocześnie zawiera też nieco większe ilości wapnia, dlatego jest dopuszczana w diecie dla chorych na KUM

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności