Zdrowie i uroda

Dieta w zespole nadwrażliwości jelita

08.02.2013

Zespół nadwrażliwości jelita jest schorzeniem powszechnie występującym. Niestety zalicza się go do zaburzeń czynnościowych, czyli nie można jednoznacznie określić przyczyny powodującej występujące objawy.

Prawdopodobne przyczyny prowadzące do zespołu nadwrażliwości jelita co prawda nie są jednoznacznie określone, ale z reguły mówi się o depresji, stresie, stanach lękowych.

Objawami zespołu nadwrażliwości jelita są bóle brzucha, wzdęcia, biegunki lub zaparcia, wymioty, nudności.

Zalecenia żywieniowe

Dieta jest ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od występujących objawów. Ponadto, każdy chory może inaczej reagować na określony rodzaj przyjmowanej żywności. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad, których dobrze jest się trzymać.

Unikaj

  • Tłustych mięs takich jak wieprzowina, zastępuj je chudym mięsem drobiowym – duża ilość tłuszczów zwierzęcych może nasilać objawy niestrawności,
  • Napojów gazowanych - powodują wzdęcia,
  • Cukrów szybko fermentujących w jelitach – fruktozy występującej w owocach (najwięcej jej jest w soku jabłkowym) oraz laktozy z mleka,
  • Sorbitolu – nasilać może bóle brzucha – występuje w gumie do żucia, dietetycznych dżemach, słodzikach, sokach jabłkowym, gruszkowym, winogronowym, śliwkach, wiśniach, brzoskwiniach,
  • Warzyw cebulowych, kapustnych, strączkowych,
  • Mocnej kawy i herbaty – kofeina i teina mogą nasilać występujące dolegliwości.

Jedz 5 razy na dobę posiłki małe objętościowo. Ważne jest żeby posiłki rzeczywiście były małe, bo przejedzenie zaburza proces trawienia i przyswajania składników pokarmowych, a to może prowadzić do nasilenia objawów towarzyszących zespołowi jelita nadwrażliwego.

Zalecane jest gotowanie na parze, pieczenie w folii, duszenie bez tłuszczu.

Stres i jedzenie w pośpiechu nasilają dolegliwości.

Przy zaparciach...

  1. W diecie osób z zaparciami należy stopniowo zwiększać ilość błonnika nierozpuszczalnego w wodzie. Jest on obecny w otrębach pszennych, pieczywie razowym, suszonych morelach. Masy kałowe rozluźniają też buraki oraz papryka.
  2. Pij przynajmniej 1,5 l niegazowanej wody w ciągu doby.
  3. Unikaj: ryżu, mąki ziemniaczanej, czekolady, kakao, mocnej herbaty.

Czerwony koktajl
małe jabłko, mały burak, ½ czerwonej papryki, ½ szkl soku wielowarzywnego, ½ szkl jogurtu; ewentualnie sól, pieprz
Wszystkie składniki zmiksuj, dopraw do smaku.

Przy biegunkach...

Włącz do diety produkty o właściwościach „zapierających”: ryż, ziemniaki (obecna w nich skrobia wiąże nadmiar wody) gotowaną marchew, krem z dyni, gorzką mocną herbatę, banan.

Zupa krem z dyni
0,5 kg dyni (waga bez skóry i nasion), 2 obrane ziemniaki, ok. 0,5 l wywaru drobiowego, ¼ szkl jogurtu (albo mleka – jak kto woli), biały pieprz, sól, starty imbir

Dynię i ziemniaki pokrój w dużą kostkę. Zalej bulionem. Gotuj do miękkości. Zmiksuj. Dodaj jogurt oraz przyprawy – do smaku. Zagotuj. Możesz podawać z prażonymi pestkami dyni.

Przy wzdęciach...

Ogranicz pieczywo razowe, suche nasiona roślin strączkowych, czosnek, cebulę, jabłka, winogrona gruszki.

Pomóc ci mogą świeże zioła, takie jak: koperek, mięta, bazylia, tymianek, natka pietruszki.

Indyk z warzywami
10 dag udźca z indyka, marchewka, korzeń pietruszki, kawałek selera, sok z cytryny (ok. łyżeczki), natka pietruszki, koperek, ewent. sól, łyżka mąki krupczatki

Warzywa obierz i pokrój w kostkę. Razem z już gotowym, pokrojonym w paski mięsem zalej wodą i gotuj do miękkości. Krupczatkę wymieszaj w ¼ szkl. wody i dodaj do potrawy. Mieszając gotuj przez chwilę. Dodaj posiekane zioła i dopraw do smaku sokiem z cytryny oraz solą.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców
i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres doradcazywieniowy // indykpol.pl

lista aktualności