Zdrowie i uroda

Dynia

05.11.2013

Jedli ją już ludzie żyjący w epoce lodowcowej. Indianie z Ameryki Południowej nie tylko doceniali jej walory smakowe i zdrowotne, ale umieli ją wykorzystać na wiele różnych sposobów, np. jako naczynia, instrumenty muzyczne, łyżki oraz boje.  Do Europy przywędrowała z Krzysztofem Kolumbem. O jakim warzywie mowa? Oczywiście o dyni.

Dynia dla zdrowia

Dynia to warzywo nie tylko bardzo smaczne, ale i wyjątkowo zdrowe. Zawiera ona mnóstwo beta-karotenu oraz witamin E, C, B1oraz PP. Dodatkowo, jest bogata w potas, wapń, selen i cynk. Dostarcza sporo błonnika pokarmowego. Jest niskokaloryczna (100 g dyni dostarcza tylko 28 kcal), dzięki czemu będzie doskonałym uzupełnieniem codziennego jadłospisu osób odchudzających się. Ponieważ prawie w ogóle nie zawiera sodu (a jak pisałam posiada sporo potasu) doskonale sprawdzi się w diecie osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Działa odkwaszająco na organizm, dlatego też jest szczególnie cenna jako element naszej silnie zakwaszającej, zachodniej diety.

Pestki dyni są doskonałym źródłem cynku, który ma świetny wpływ na cerę – wygładza ją i rozjaśnia. Dodatkowo cynk przyspiesza gojenie się ran. Co ważne dla panów, cynk chroni prostatę, poprawia sprawność seksualną oraz zwiększa żywotność plemników. Pestki dyni stanowią też źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a wyciśnięty z nich olej jest zalecany dla osób cierpiących na choroby układu sercowo-naczyniowego i problemy z wątrobą. Pamiętajmy tylko, że oleju z pestek dyni nie wolno podgrzewać, traci bowiem swoje cenne właściwości.    

Dynia w kuchni

Z dyni przygotować można właściwie każdy rodzaj posiłku. Można ją podawać na słodko lub na słono, gotować, piec, dusić, smażyć, czy marynować. Robi się z niej sałatki, zupy, zapiekanki, tarty, musy, lody, ciasta, przetwory.

Z dynią dobrze łączą się ziemniaki (np. w zupie-kremie), gruszka (też zupa-krem, tyle że w delikatniejszej, bardziej wyrafinowanej odmianie), pory, które dodają jej charakteru (np. w zapiekance), mleczko kokosowe (zupa z egzotyczną nutą z dodatkiem krewetek i imbiru), czy ser pleśniowy (w sałatce z rukolą albo na toście z orzechami i miodem).

Kupowanie i przechowywanie dyń

Kupując dynie wybieramy warzywa bez uszkodzeń, czy plam. Jeżeli planujemy przechowywać je przez dłuższy czas, dobrze jest wybrać okazy z jak najdłuższym ogonkiem. Dynie przechowujemy w suchym, przewiewnym i stosunkowo chłodnym miejscu. Niektóre gatunki dyni można przechowywać nawet kilka miesięcy (prawie do wiosny!). Zawsze warto spytać sprzedawcy, jaką odmianę dyni kupujemy. Dynie przechowywane przez dłuższy czas powinniśmy przeglądać w miarę systematycznie i jak tylko zauważymy pierwsze oznaki zepsucia, plamki lub przebarwienia natychmiast trzeba je zużytkować.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl

 

 

lista aktualności