Zdrowie i uroda
IBS, czyli zespół jelita nadwrażliwego
Ocenia się, że na IBS (z ang. irritable bowel syndrome), innymi słowy na zespół jelita nadwrażliwego, cierpi około 11% społeczeństwa (są dane mówiące nawet o 20%). To całkiem sporo. Jednocześnie nazwa IBS jest nadużywana. Nie każdy ból brzucha, nawet przewlekły, powinniśmy tak nazywać. Samo schorzenie daje niespecyficzne objawy (czyli mogą one oznaczać IBS, ale równie dobrze mogą świadczyć o innym zaburzeniu), a jego diagnostyka jest skomplikowana.
Kto choruje na IBS
Na IBS może zapaść praktycznie każdy, aczkolwiek częściej chorują kobiety oraz osoby poniżej 35 lat. Uważa się, że na wystąpienie tej choroby duży wpływ ma styl życia.
Co to jest IBS i jak je rozpoznać
IBS jest definiowane jako nawracający ból brzucha, występujący co najmniej jeden dzień w tygodniu przez trzy miesiące i związany albo z wypróżnieniem, albo ze zmianą częstości wypróżnień i/lub ze zmianą konsystencji stolca.
Nasz niepokój powinny budzić następujące objawy: krew w stolcu, jego czarny kolor, stan podgorączkowy/gorączka, bóle brzucha pojawiające się nagle (nawet w nocy), nagły spadek wagi, osłabienie. Oczywiście wyżej wymienione objawy nie muszą świadczyć o IBS, a mogą być spowodowane przez inne, poważniejsze, choroby. Z tego powodu, jeżeli zauważymy je u siebie, powinniśmy skontaktować się ze specjalistą.
Istnieją cztery postaci IBS: zaparciowa, biegunkowa, mieszana i niesklasyfikowana.
Lekarz diagnozując IBS najprawdopodobniej zleci badania kontrolne (m.in. morfologię, CPR), powinien też przeprowadzić dokładny wywiad, badanie kału, ponadto możliwe są badanie przez odbyt oraz badanie mikrobioty jelit. Ma to również na celu wykluczenie innych chorób. Zaznaczyć należy, że prawidłowe zdiagnozowanie pacjenta w kierunku IBS będzie trudne.
Jak leczyć IBS
Leczenie zespołu jelita nadwrażliwego jest złożone. Należy zadbać o stan jelit, układ nerwowy i psychikę (wśród czynników wywołujących IBS wymieniany jest stres).
Jeżeli chodzi o dietę, najprawdopodobniej konieczne będą zmiany w żywieniu. Należy usunąć z codziennego jadłospisu żywność nasilającą objawy IBS. U każdego może to być inny rodzaj produktów spożywczych, jednak bardzo często osobom cierpiącym na zespół jelita nadwrażliwego zaleca się dietę FODMAP. Stosując ją, całkowicie odstawia się (lub też silnie ogranicza) produkty bogate w określone rodzaje cukrów, które mogą fermentować w jelitach. Należą do nich m.in.: owoce, miód, produkty zawierające syrop glukozowo-fruktozowy, pszenica, czosnek, cebula, rośliny strączkowe, produkty mleczne. Dieta FODMAP wyklucza wiele potrzebnych nam rodzajów żywności, stąd jeżeli chcemy uniknąć niedoborów pokarmowych, powinniśmy stosować ją pod opieką dietetyka.
Podczas leczenia IBS warto również zatroszczyć się o bakterie żyjące w naszych jelitach. Warto przyjmować probiotyki, jednak nie powinny być one brane na chybił trafił, a należy dobrać je odpowiednio do rodzaju IBS, na które pacjent cierpi. Zawsze można również (aczkolwiek to droższa opcja) wykonać badanie mikrobioty jelit; dzięki czemu sprawdzimy dokładnie jakie bakterie żyją w naszych jelitach.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl |
---|