Zdrowie i uroda
Jagody goji – cudowny owoc, czy cudowny marketing?
Od pewnego czasu można dostać w naszych sklepach jagody goji. Są one szeroko reklamowane jako jeden z najzdrowszych owoców świata. Cieszą się niezwykłą popularnością wśród gwiazd. Jedzą je Madonna, Demi Moor, czy Catherina Zeta-Jones. Niepozorne z wyglądu jagódki pochodzą z Azji, gdzie podobno stanowiły ulubiony owoc tybetańskich mnichów.
Wartość odżywcza
Lista składników, w które są bogate jagody goji jest długa, właściwie można powiedzieć „czego to w nich nie ma”. Warto jednak zaznaczyć, że dane odnośnie konkretnej zawartości poszczególnych składników, mogą być różne, w zależności od źródła.
Wątpliwości budzi również zawartość witaminy C. Suszone jagody goji są reklamowane jako dobre źródło witaminy C w diecie. Należałoby jednak zadać pytanie, jak to możliwe. Witamina C należy do związków raczej niestabilnych, nieodpornych na działanie wysokiej temperatury, czy tlenu. Jak to więc możliwe, że suszone owoce są w nią bogate? Ja przyjmuję jednak, że suszone owoce goji nie są dobrym źródłem witaminy C.
Uważa się, że jagody goji zawierają szereg substancji o charakterze przeciwutleniaczy, a więc związków opóźniających procesy starzenia i ograniczających niszczące działanie wolnych rodników. Wymienić tu można witaminę E, selen oraz karetonoidy.
Jagody goji zawierają błonnik, który poprawia pracę układu pokarmowego. Dodatkowo, pęczniejąc w żołądku zmniejsza uczucie głodu.
Do składników mineralnych obecnych w jagodach goji należą żelazo, potas, wapń, cynk i selen. Żelazo przeciwdziała zmęczeniu i zapobiega anemii. Potas reguluje pracę serca i pozostałych mięśni oraz uczestniczy w gospodarce wodnej organizmu, chroniąc nas na przykład przed zatrzymywaniem wody (czyli puchnięciem). Wapń odpowiada za mocne, zdrowe zęby i kości. Cynk dba o piękne włosy i paznokcie, przyspiesza gojenie się ran i wspiera pracę układu immunologicznego. Selen to silny przeciwutleniacz, grający w jednej drużynie z witaminą E. Selen ochrania przed nowotworami i zapobiega stłuszczeniu wątroby.
Wśród witamin obecnych w „szczęśliwych jagodach”, jak nazywane są owoce goji, wymienić można: witaminy z grupy B (na przykład witaminę B2, której niedobory objawiają się zajadami w kącikach ust), witaminę A wpływająca na widzenie oraz wspomnianą już witaminę E będącą silnymi przeciwutleniaczami.
Jagody goji zawierają też zeaksantynę i luteinę, substancje występujące naturalnie w ludzkim oku. Stanowią one filtr, chroniący przed działaniem szkodliwego promieniowania słonecznego oraz ograniczają uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki.
Dodać należy, że goji, jak wszystkie owoce suszone, są kaloryczne.
Użycie w kuchni
W Polsce dostępne są suszone jagody goji, przypominające rodzynki i mają podobne do nich zastosowanie.
Oczywiście można je jeść na surowo, jako dodatek do płatków śniadaniowych, sałatek albo koktajli na jogurcie, czy też tzw. smoothies owocowo-warzywnych. Jagody goji można dodawać do muffinek, czy ciast. Można je też zalać gorącą wodą i w ten sposób zaparzyć szczęśliwą jagodową „herbatkę”.
Można też się spotkać z drinkami z owocami goji (na przykład martini z goji), ale moim zdaniem, to już tylko sztuka dla sztuki, a jagody macerowane w alkoholu tracą część wartości odżywczej.
Oczywiście jagody goji mogą również stanowić samodzielną przekąskę, do podjadania pomiędzy posiłkami. Przynajmniej mamy gwarancję, że nie zjemy ich zbyt dużo, bo w dalszym ciągu są dosyć drogie.
Moim zdaniem jagody goji to pewna moda, a na rynku dostępnych jest wiele, przynajmniej równie wartościowych a za to znacznie tańszych owoców i warzyw. Wymienić tu można nasze rodzime czarne jagody, porzeczki, maliny, pomidory i wiele, wiele innych.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl