Zdrowie i uroda
Jak uniknąć odwodnienia w upały – krótki poradnik
17-07-2019
Już lekkie odwodnienie organizmu powoduje, że czujemy się zmęczeni, słabi, mamy problemy z koncentracją. Silna utrata wody z ustroju może być nawet śmiertelna. W gorące dni dobrze jest przypominać o konieczności regularnego nawadniania organizmu.
W upalne, letnie dni pamiętajmy, że:
- na odwodnienie szczególnie narażone są małe dzieci i osoby starsze – przede wszystkim rzadziej odczuwają oni pragnienie, zatem pytanie „czy chce ci się pić” nic nie da.
- warto stosować domowe sposoby do sprawdzenia odwodnienia organizmu – wiarygodnym wskaźnikiem jest barwa moczu. Kolor bladożółty wskazuje na dobre nawodnienie. Im odcień jest ciemniejszy, tym bardziej organizm jest odwodniony.
- szklankę wody pijmy zaraz po przebudzeniu, na 30 minut przed posiłkiem i 1 godzinę po posiłku.
- nie tylko woda nawadnia; można pić napary ziołowe (pod warunkiem, że nie są z ziół nasilających wydalanie moczu), jeść arbuzy, czy ogórki, jednak podstawą powinna być woda, nie ma znaczenia – mineralna, czy kranówka.
- jeżeli woda nam nie smakuje, powoli spróbujmy zmienić nasze nawyki – na początku można zastąpić wodą jeden napój dziennie i stopniowo to rozszerzać. Do pitej przez nas wody wrzućmy plasterki cytryny, pomarańczy, limonki, ogórka, kawałki jabłka, maliny, borówki, gałązki mięty, rozmarynu, bazylii, melisy – to co lubimy.
- jeżeli chcemy szybko się nawodnić sięgajmy po hipotonik lub izotonik.
- woda jest hipotonikiem, nawadnia, ale nie uzupełnia elektrolitów (sodu, magnezu, potasu, wapnia).
- izotonik natomiast nie tylko nawadnia, ale tez uzupełnia elektrolity oraz energię.
- soki są hipertonikami – uzupełniają niedobory energii, ale bardzo wolno nawadniają.
- kiedy ćwiczymy, powinniśmy uzupełniać wodę co 10 - 15 minut, przy czym pierwszą dawkę pijemy jeszcze przed rozpoczęciem treningu. Nie muszą to być duże ilości. Pijemy tyle, żeby nie mieć uczucia „przelewania w brzuchu”, czy mdłości.
- jeżeli nasze ćwiczenia są intensywniejsze (np. bieg na 10 km, squash, tenis, trening obwodowy, jazda na rowerze), warto sięgnąć po napój sportowy, który zawiera 8 g węglowodanów na 100 ml.
- powinniśmy dbać o czystość pojemników wielokrotnego użytku, z których pijemy wodę, chodzi tu na przykład o bidony. W upalne dni szczególnie szybko mogą się w nich namnożyć bakterie, a nawet glony.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl |
---|