Zdrowie i uroda
Jak zadbać o dietę w czasie świąt Bożego Narodzenia?
Święta Bożego Narodzenia kojarzą się nie tylko z choinką, prezentami oraz czasem spędzonym z bliski, ale także z wieloma pysznymi daniami, które są w ich trakcie serwowane. Większość z nich jest niestety ciężkostrawna oraz wysokokaloryczna. Co zatem jeść w tym czasie i jak zmodyfikować tradycyjne bożonarodzeniowe potrawy, aby cieszyć się zdrowymi świętami?
Zachowaj umiar
Układ pokarmowy z pewnością odwdzięczy ci się za zachowanie umiaru podczas świątecznych posiłków. Tłuste i ciężkostrawne dania spożywane w niewielkiej ilości nie będą bowiem powodować wzdęć, bólów brzucha, zgagi czy uciążliwych gazów. Pamiętaj, że nie musisz próbować wszystkich bożonarodzeniowych potraw. Większość z nich możesz przecież z powodzeniem przygotować przez cały rok. Wybierz i zjedz to, co naprawdę ci smakuje.
Rób przerwy między posiłkami
Tradycją w wielu polskich domach jest wielogodzinne biesiadowanie przy stołach. Ta dostępność jedzenia i łatwość sięgnięcia po nie powoduje, że zjadasz znacznie więcej niż zazwyczaj. Jeśli chcesz ograniczyć ilość spożywanych kalorii oraz uniknąć niestrawności, zadbaj o to, aby jeść 4-5 posiłków dziennie. Pomiędzy nimi warto powstrzymać się od podjadania. Tradycyjne świąteczne ciasta spożywaj w ramach głównych posiłków, aby uniknąć przejadania się nimi pomiędzy posiłkami.
Jedz wolniej i uważniej
Dobrą strategią pomagającą jeść mniej jest powolne i dokładne przeżuwanie każdego kęsa. Sprawi to, że twój mózg odbierze sygnał o sytości szybciej niż ty zdążysz się przejeść. Informacja o sytości potrzebuje bowiem ok. 15-20 minut zanim dotrze do odpowiedniego ośrodka w mózgu i da ci znać, że powinieneś zakończyć posiłek. Jeśli w tym czasie będziesz dodatkowo zwracać uwagę na smak, teksturę i konsystencję spożywanej potrawy, z pewnością ominie cię nieprzyjemne uczucie przejedzenia.
Pamiętaj o owocach i warzywach
Tradycyjne dania bożonarodzeniowe nie są szczególnie bogate w świeże warzywa i owoce. Sałatka jarzynowa, która składa się głównie z warzyw i owoców, zawiera jednocześnie majonez, który powoduje, że staje się wysokokaloryczna. Nie jest zatem dobrym pomysłem, aby jeść ją w nieograniczonych ilościach.
Przemyśl zatem przygotowanie sałatki z dużej ilości warzyw z dodatkiem jogurtu naturalnego lub lekkiego dressingu na bazie oliwy (np. oliwa wymieszana z musztardą, miodem, sokiem z cytryny i ziołami). Moje propozycje to:
- surówka z kapusty kiszonej,
- surówka z marchewki i jabłka,
- surówka z marchewki i pomarańczy,
- surówka z buraczków i jabłka,
- sałatka z rukoli, pomidorków koktajlowych, papryki i sosu vinegret.
Dodawanie takiej sałatki do posiłków świątecznych sprawi, że zjesz mniej produktów bardzo kalorycznych oraz dostarczysz błonnika pokarmowego. Ten ostatni sprawi, że unikniesz problemu z zaparciami po kilku dniach świętowania.
Jako deser po posiłkach możesz także sięgać po mandarynki i pomarańcze, które nieodzownie kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia. Zdecydowanie zdrowiej jest bowiem zjeść (nawet większą) porcję owoców niż kawałek ciasta.
Przygotuj zdrowsze wersje tradycyjnych potraw
O zdrowe nawyki żywieniowe można dbać także w czasie świąt. Wystarczy, że część przygotowywanych potraw lekko zmodyfikujesz, aby stały się pożywne i odżywcze. Dania mięsne oraz ryby możesz upiec, ugotować na parze albo grillować. Dobrym pomysłem będzie także zmiana gatunku mięsa używanego w danych przepisie na taki, który zawiera mniej tłuszczu, np. schab ze śliwką można zastąpić piersią indyka zapiekaną ze śliwkami, a zapiekane skrzydełka z kurczaka wymienić na pieczony udziec z indyka.
Spróbuj także lżejszych wersji sałatek i surówek. Zamiast majonezu możesz dodawać do nich jogurt naturalny lub grecki oraz lekkie dressingi na bazie oliwy lub oleju. Jeśli trudno ci zrezygnować ze smaku sałatki z majonezem, wymieszaj go w proporcji pół na pół z jogurtem. Dzięki temu powstanie znacznie mniej kaloryczny sos, w którym nadal wyczuwalny będzie majonez.
Indyk ze śliwkami suszonymi i morelami
Składniki:
- 1,5 kg piersi z indyka
- 100g suszonych śliwek
- 100g suszonym moreli
- 1 średnia cebula
- marynata do mięsa: 4 łyżki oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego, 2 łyżki octu balsamicznego, 2-3 ząbki czosnku, 1 łyżeczka słodkiej papryki, 1 łyżeczka soli, po pół łyżeczki imbiru mielonego i cynamonu, ⅓ łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej, 2 ziarenka ziela angielskiego.
- Przygotuj marynatę do mięsa: Olej wymieszaj z octem balsamicznym, przyprawami, solą oraz przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Ziele angielskie potłucz w moździerzu i także dodaj do marynaty. Dokładnie wymieszaj.
- Mięso delikatnie natnij w środku, tak aby powstało miejsce na śliwki i morele. Do środka włóż suszone owoce. Mięso posmaruj marynatą, zawiń w folię i wstaw na noc do lodówki. Kolejnego dnia indyka obsmaż na oleju z każdej strony, aż się zarumieni. Przełóż do naczynia żaroodpornego. W międzyczasie cebulę posiekaj i zeszklij na oleju pozostałym z podsmażenia mięsa. Dodaj do mięsa.
- Mięso zalej niewielką ilością gorącej wody z solą. Indyka wstaw w zamkniętym naczyniu do piekarnika nagrzanego do temperatury 220 stopni Celsjusza i piecz w tej temperaturze przez 20 minut, po czym zmniejsz ją do 190˚ stopni i piecz jeszcze przez 60-70 minut. W międzyczasie kilka razy przewróć mięso i polej powstałym sosem. Po upieczeniu pozostaw mięso w lekko uchylonym piekarniku na 10 minut.
Marta Szałwińska – dietetyk, psychodietetyk. Na co dzień pracuje z podopiecznymi w prowadzonej przez siebie poradni dietetycznej Smaczna Terapia. Specjalizuje się w leczeniu otyłości, chorób metabolicznych, chorób tarczycy oraz zaburzeń odżywiania. Jej nadrzędnym celem jest kreowanie zdrowych nawyków żywieniowych, opartych na świadomych wyborach, dzięki którym podopieczni mogą czerpać satysfakcję z życia w pełni zdrowia. Prywatnie jest szczęśliwą żoną, mamą dwójki rozbrykanych brzdąców oraz właścicielką dwóch kotów. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl |
---|