Zdrowie i uroda
Jak zmniejszyć apetyt na słodkości
Cukier szkodzi, chyba wszyscy znamy to hasło. Zdajemy sobie sprawę, że wszystkie ciasteczka, czekoladki i wafelki, które jemy, odkładają się nam w biodrach, na brzuchu i jeszcze w kilku miejscach. Jednak tak trudno jest się oprzeć słodkiemu smakowi. Kusi, wabi i przyzywa. Czy można coś na to poradzić?
1. Nie głoduj
Nie pozwól, by twój organizm poczuł się głodny. Raczej, jedząc powoli i regularnie, najadaj się do syta (uważaj, żeby się nie przejadać), ewentualnie może pozostać lekki niedosyt. Kiedy czujesz głód, twój mózg dostaje sygnał o zagrożeniu i szybko chce uzupełnić zapasy energii, a najprościej to zrobić jedząc słodkości. Jednak zajadanie głodu małym, czekoladowym wafelkiem nie jest najlepszym pomysłem.
2. Daj sobie czas
Postanowione: od dzisiaj odstawiasz cukier. Być może należysz do tych nielicznych osób o stalowej woli, zaciśniesz zęby i wytrwasz w tym postanowieniu. Jednak większość z nas szybko powraca do starych nawyków. Lepiej odzwyczajać się od cukru powoli, stopniowo go ograniczając. Słodzisz herbatę dwiema łyżeczkami cukru? Zejdź do półtorej łyżeczki, a po kilku dniach do jednej. Zmniejszaj ilość cukru, jaką dodajesz do przygotowywanych przez siebie deserów. Stopniowo rezygnuj ze słodkich, gazowanych napojów.
3. Nie odmawiaj sobie
Są takie chwile, na przykład po intensywnym wysiłku, kiedy po prostu musisz zjeść coś słodkiego. I to jest OK. Pozwól sobie na to, tylko uważaj, żeby nie pochłonąć od razu połowy tabliczki czekolady. Postaraj się jak najdłużej delektować jedną, dwiema kostkami. Skup się na smaku, na swoich odczuciach i jak najdłużej trzymaj słodycz w buzi. Możesz też wcześniej napić się wody, która wypełni żołądek i trochę go oszuka.
4. Wysypiaj się
Niewyspanie podwyższa poziom greliny, hormonu, odpowiadającego za łaknienie. Jego zwiększona ilość w naszym organizmie powoduje, że jemy więcej, zwłaszcza pokarmów wysokokalorycznych. Ponadto, kiedy jesteśmy zmęczeni nie mamy ochoty na gotowanie, sięgamy więc po łatwą przekąskę, jaką może być batonik, czy wafelek.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl |
---|