Zdrowie i uroda
Jaka woda jest najlepsza dla przyszłych mam i mam karmiących
Wiadomo, że pić trzeba, najlepiej wodę. Jednak niektórzy nie wiedzą, że pijąc odpowiednią wodę, można nie tylko nawodnić organizm, ale również dostarczyć mu składników mineralnych. Stąd warto zwrócić uwagę na skład wody, którą pijemy.
Odpowiednia zawartość składników mineralnych w wodzie, którą się pije jest szczególnie ważna w przypadku ciężarnych oraz mam karmiących, u których wzrasta zapotrzebowanie na wybrane minerały. Wbrew reklamom, te dwie grupy kobiet nie powinny wybierać wód tzw. źródlanych, o niskiej zawartości składników mineralnych. Należy czytać etykiety i wybierać te wody (tzw. wody mineralne, ale nie wody lecznicze), które są bogate w określone składniki.
Na co należy zwrócić uwagę kupując wodę? Istotna jest przede wszystkim zawartość składników mineralnych, mogących uzupełniać niedobory wynikające ze zwiększonego na nie zapotrzebowania, a jednocześnie występująca w wodzie w znaczących ilościach. Mowa tu głównie o wapniu, magnezie, sodzie i – w mniejszym stopniu – o jodzie.
Wapń
Jest niezwykle potrzebny dla dziecka rozwijającego się w łonie matki. Wapń uczestniczy w tworzeniu układu kostnego maluszka oraz przekazuje impulsy bioelektryczne niezbędne podczas tworzenia się nowego organizmu. Jego niedobór może przyczyniać się do osteoporozy, która ujawnia się dopiero w dorosłym życiu jeszcze nienarodzonego dziecka. Co więcej, jeżeli w diecie kobiety ciężarnej będzie za mało wapnia, organizm jej i dziecka zacznie go czerpać z maminych zapasów, czyli na przykład z zębów – stąd mówi się, że po ciąży bardziej psują się zęby.
W diecie przeciętnej Polki często występują niedobory wapnia, dlatego każde jego dodatkowe źródło jest wysoce pożądane. Przyswajalność wapnia z wody jest bardzo dobra. Wybierajmy więc wody mineralne bogate w wapń.
Magnez
Magnez jest niezbędny w ogromnej liczbie procesów przebiegających w organizmie człowieka. Jego niedobory, prowadząc do skurczów mięśni, mogą spowodować m.in. poronienia/wcześniejsze porody, w momencie, kiedy dochodzi do silnych skurczów macicy. Magnez jest też niezbędny do budowy kory mózgowej płodu.
W ciąży wzrasta zapotrzebowanie na ten pierwiastek, stąd należy wybierać wody mineralne o jego wysokiej zawartości. Co ważne, magnezu nie można przedawkować z wodą oraz wchłania się on lepiej niż w przypadku pokarmów stałych.
Sód
Głośno mówi się o tym, że nadmiar sodu szkodzi i powinniśmy ograniczyć go w swojej diecie. Generalnie to prawda, ale po pierwsze chodzi przede wszystkim o ograniczenie spożycia żywności przesolonej. Kromka chleba zawiera więcej sodu niż litr wielu wód mineralnych. Kobiety ciężarne często, w dobrej wierze, do przesady ograniczają ilość sodu w diecie. Rzecz w tym, żeby go nie jeść za mało, ani za dużo Sód jest potrzebny, zwłaszcza podczas upałów. Kiedy jest gorąco, warto sięgnąć po wodę mineralna bogatszą w sód. Niedobór sodu w ciąży może pogorszyć ukrwienie macicy. Spokojnie można pić wody mineralne zawierające do 200 mg sodu w litrze.
Jod
Jod jest pierwiastkiem niezwykle ważnym dla prawidłowego rozwoju płodu. Jego niedobory były wśród populacji polskiej powszechne, stąd wprowadzono obowiązek jodowania soli. Jednak, jeżeli znacząco ograniczy się spożycie soli kuchennej, to może również dojść do niedoborów jodu. Zapotrzebowanie na jod nieco wzrasta u kobiet ciężarnych, a sporo wzrasta u mam karmiących. Badania pokazują, że około 40% ciężarnych Polek nie przyjmuje odpowiedniej ilości jodu, co może wpływać na niższą inteligencję ich dzieci.
Na rynku nie ma dużego wyboru wód mineralnych z naturalną zawartością jodu, ale warto ich poszukać.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl |
---|