Zdrowie i uroda
Jedzenie o działaniu antynowotworowym – część 2
Fitoestrogeny
Są to substancje występujące w roślinach, naśladujące działanie ludzkich hormonów – estrogenów. Wyróżniamy 3 główne rodzaje fitoestrogenów:
- izoflawony – głównie genisteina, która występuje w produktach sojowych
- lignany – obecne w życie, pszenicy, nasionach sezamu i lnu, czarnych jagodach
- kumestany – występujące w kiełkach fasoli oraz pestkach słonecznika
Ogólnie rzecz biorąc obecność fitoestrogenów w diecie skraca okres czasu przez który organizm kobiety jest narażony na wysokie stężenie estrogenów, co obniża ryzyko wystąpienia nowotworów hormonozależnych.
Warto dodać, że kobiety będące w tzw. okresie rozrodczym powinny ograniczyć spożycie fitoestrogenów. Badania przeprowadzone na owcach wskazują na niekorzystny wpływ fitoestrogenów na płodność.
Błonnik pokarmowy
Przyspiesza tempo przesuwania się masy kałowej w przewodzie pokarmowym, a tym samym skraca czas kontaktu czynników mutagennych (sprzyjających rozwojowi raka) ze ścianą jelit. Rozcieńcza i wiąże karcynogeny (związki sprzyjające rozwojowi nowotworu) w jelicie grubym, zapobiegając ich licznemu przenikaniu z przewodu pokarmowego do organizmu.
Wzbogać swoja dietę w produkty zbożowe z pełnego przemiału, zwłaszcza otręby pszenne.
Wapń
Ogranicza niekontrolowane namnażanie (proliferację) komórek. Wapń wiąże się też w jelitach z kwasami żółciowymi, które mają działanie wspomagające rozwój raka.
Obecny jest w produktach mlecznych, sardynkach, szprotkach, kaszach gruboziarnistych, suchych nasionach roślin strączkowych, maku, orzechach, kakao.
Tab. Produkty spożywcze posiadające zdolność zapobiegania rozwojowi raka
Znaczenie w zapobieganiu rozwojowi raka |
Produkt spożywczy |
duże |
czosnek, kapusta, soja, imbir, marchew, seler |
średnie |
cebula, herbata, pomarańcza, cytryna, grejpfrut, ryż brązowy, len, pomidory, oberżyna, papryka, brokuły, kalafior, brukselka |
niewielkie (ale jednak istniejące) |
owies, mięta, oregano, ogórek, rozmaryn, tymianek, jęczmień, jagody |
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców
i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres doradcazywieniowy // indykpol.pl