Zdrowie i uroda

Jod

13.05.2014

Ostatnio stale czujesz zmęczenie, masz przesuszoną skórę, ciągle ci zimno, a twoja waga szybko rośnie? To mogą być objawy braku jodu.

Bez jodu nasz organizm nie może prawidłowo działać. Jod jest niezbędny dla tarczycy, pobudza ją do produkcji hormonów (trójjodotyroniny i tyroksyny) regulujących przemiany metaboliczne zachodzące w organizmie. Nadzorują one pracę mięśni, układu krążenia i układu nerwowego. Regulują przemianę składników pokarmowych w energię. Wpływają na spalanie tłuszczów i glukozy. Dodatkowo, jod wpływa na rozwój intelektualny dzieci oraz na ich wzrost. Pierwiastek ten zapobiega otyłości i ma działanie uspokajające. 

Gdzie można znaleźć jod? Przede wszystkim w morzu. Jego świetnym źródłem są ryby, glony i owoce morza. Jod jest obecny w morskiej wodzie. Z niej uwalnia się do atmosfery i opada na pobliskie grunty. Zawartość jodu w pożywieniu zależy od miejsca hodowli, czy uprawy. Im bliżej morza, tym zawartość jodu będzie wyższa. Tylko niewielka część Polski ma bezpośredni kontakt z morzem, przez co generalnie w żywności zawartość jodu nie jest wysoka. Dlatego też w Polsce od lat jod dodawany jest do soli kuchennej. Jednak obecnie zaleca się ograniczenie soli w diecie i nie powinno się traktować jej jako głównego źródła jodu w diecie. Z tego powodu ważne jest, aby w naszym jadłospisie znalazły się ryby i owoce morza, które stanowią dobre źródło jodu.

Jod znajdziecie w: dorszu (najlepiej świeżym), mintaju, halibucie, łososiu, serach (np. goudzie), rybach z puszki (np. sardynkach), pieczywie chrupkim, mlecznych napojach fermentowanych.

Niedobory jodu przyczyniają się do zaburzeń pracy tarczycy u dorosłych (niedoczynność tarczycy, wole proste) i kretynizmu u dzieci.

Jak rozpoznać pierwsze oznaki niedoboru jodu? Takim objawem może być powiększona tarczyca oraz ospałość, uczucie marznięcia, problemy z koncentracją, wypadanie włosów, suchość skóry i błon śluzowych, chrypka i gwałtowne przybieranie na wadze.

Jeżeli prawidłowo się odżywiasz, nie powinno u Ciebie dojść do niedoborów jodu. Istnieją warzywa mogące zmniejszyć wchłanianie jodu z żywności. Wymienić tu należy: kapustę, soję, kalafior, brukselkę. Gotowanie tych warzyw zmniejsza zawartość hamujących związków o około 30%. Na niedobór jodu mogą też być narażone osoby mieszkające na południu Polski, nie jedzące ryb oraz ograniczające użycie soli. Jednak przyjmowanie preparatów z jodem zawsze należy skonsultować z lekarzem.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl

lista aktualności