Zdrowie i uroda
Konopie siewne – hit czy kit?
Konopie siewne (Cannabis sativa) pochodzą z Azji Centralnej. Są cenione zarówno za właściwości lecznicze, jak również za fakt, że wyrabia się z nich włókna oraz olej. Nasiona konopi siewnej staja się coraz popularniejsze w naszej diecie, uważa się je nawet za superfood. Czy słusznie?
Nasiona konopi siewnej – wartość odżywcza
Nasiona te zawierają pełnowartościowe białko. Oznacza to, że ich białko posiada wszystkie aminokwasy, których człowiek potrzebuje, w tym również te, których sam nie może wyprodukować. Jest to białko zbliżone do białka jaja kurzego, uważanego za wzorcowe. W 100 g łuskanych nasion konopi znajduje się około 32 g białka. Zatem zawartość ta jest relatywnie wysoka. Warto jednak pamiętać, że 100 g nasion konopi w praktyce oznacza ich 8 łyżek (1 łyżka to 12 g nasion).
Białko konopi jest dobrze trawione przez nasz organizm. Uważa się również, że, w przeciwieństwie do białka soi, nie jest silnym alergenem.
Ponadto, białko konopi nie zawiera glutenu, może być więc stosowane przez osoby cierpiące na celiakię.
W 100 g łuskanych nasion konopi znajduje się około 49 g tłuszczu, czyli całkiem sporo (wartość energetyczna 100 g to 553 kcal). 80% tego tłuszczu stanowią pożądane wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym omega-3 i omega-6. Stosunek zawartości kwasów omega-6 i omega-3 wynosi pomiędzy 2:1 a 3:1; proporcje te są wyjątkowo korzystne dla zdrowia człowieka. Należy tu jednak zauważyć, że kwas omega-3 występuje tutaj w mniej aktywnej (niż kwasy DHA oraz EPA) formie kwasu alfa-linolenowego (ALA).
Nasiona konopi są doskonałym źródłem witaminy E, zawierają też związki o charakterze przeciwutleniającym (np. flawonoidy). Ponadto, stanowią źródło fosforu, potasu, sodu, magnezu, cynku, wapnia.
Faktycznie zatem, nasiona konopi siewnej są niezwykle cennym produktem spożywczym pochodzenia roślinnego.
Nasiona konopi – szersze spojrzenie
Pomimo, że nasiona konopi niewątpliwie maja wiele zalet i są bogatym w składniki odżywcze rodzajem żywności, jednak nie powinno się traktować ich jako bezpośredniego i prostego zamiennika dla żywności pochodzenia zwierzęcego. Owszem, zawierają dużo pełnowartościowego białka. 8 łyżek nasion z konopi dostarcza mniej więcej tyle samo białka co 150 g fileta z piersi z indyka. Jednak te 8 łyżek nasion zawiera blisko 50 g tłuszczu, a 150 g fileta z indyka (bez skóry) zawiera tylko 1 g tłuszczu.
Nie należy również kłaść na jednej szali kwasów omega-3 obecnych w nasionach konopi, z kwasami omega-3 obecnymi w tłuszczu ryb. W konopiach kwasy omega-3 występują w postaci kwasu ALA, a nasz organizm potrzebuje kwasów EPA i DHA. Kwas ALA może co prawda w naszym ciele zostać zamieniony do kwasów EPA i DHA, ale przelicznik jest słaby. Tzw. stopień konwersji (procent zamiany) ALA w EPA i DHA wynosi zaledwie 4-10%. Zatem zdecydowanie korzystniejszym dla naszego organizmu źródłem kwasów omega-3 są ryby i owoce morza.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl |
---|