Zdrowie i uroda

Kurkuma

15-11-2016

Przyprawa, która najczęściej kojarzy się z barwieniem na żółto potraw i palców. Okazuje się, że jest ona czymś więcej niż tylko barwnikiem. Ma wiele właściwości niezwykle korzystnych dla organizmu człowieka.

Stop zarazkom

Obecna w kurkumie kurkumina podnosi w naszym organizmie poziom związku o nazwie katelicydyna. Związek ten hamuje rozwój infekcji bakteryjnych, wirusowych oraz grzybiczych w naszym organizmie.

Mikstura z miodu, kurkumy, imbiru i propolisu nazywana jest naturalnym antybiotykiem. Powolne zjadanie jednej łyżeczki  mikstury, co godzinę w ciągu dnia, pomoże szybciej uporać się z infekcją gardła.

Troska o serce

Kurkumina ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Na dodatek, nie tylko niszczy wolne rodniki (a więc przy okazji ma działanie odmładzające), ale też pobudza nasz organizm do włączenia do akcji jego mechanizmów antyoksydacyjnych. Pozwala to ograniczyć prawdopodobieństwo rozwoju miażdżycy, która ma bezpośredni związek z podwyższonym ciśnieniem krwi oraz z chorobami serca.

Cerze na ratunek

Hinduski przy użyciu kurkumy sporządzają maseczkę na twarz: 2-3 łyżki kurkumy mieszają z niewielką ilością miodu oraz z kefirem lub jogurtem. Taką papkę trzymają na twarzy przez około 30 minut. Jednak uwaga, należy pamiętać, że kurkuma silnie farbuje na kolor żółty, dlatego taką maseczkę nakładajmy na noc, do rana żółty odcień skóry powinien zniknąć (poduszkę lepiej zabezpieczyć starym ręcznikiem). Maseczka z kurkumą ma usuwać przebarwienia, rozświetlać cerę i rozprawiać się z płytkimi zmarszczkami.

Walka z nowotworem

Kurkumina jest jednym z najsilniejszych naturalnych przeciwnowotworowych składników odżywczych. Nie tylko ma unieszkodliwiać złośliwe komórki, ale jednocześnie nie szkodzi zdrowym komórkom organizmu człowieka.

Lek na depresję

Kurkumę nazywa się naturalnym przeciwdepresantem. Co więcej, mogą ją spożywać osoby przyjmujące prozac, wówczas działanie leku zwalczającego depresję jest jeszcze silniejsze.

Jak przyjmować kurkumę

Oczywiście razem z jedzeniem. Można ją dodawać do ryżu, kaszy jaglanej, potraw jajecznych oraz warzyw. Kurkumę dodajemy do potrawy na początku gotowania. Takie działanie pozwala nie tylko w pełni wydobyć jej smak i aromat, ale również jej zdrowotne właściwości. Ważne jest też, żeby kurkumę spożywać w towarzystwie tłuszczu (oliwa, masło, olej rzepakowy). Nasz organizm lepiej przyswaja kurkumę w towarzystwie pieprzu i/lub papryki.

Uwaga: kurkuma ma właściwości osuszające. To korzystne przy na przykład katarze, ale z drugiej strony jej długotrwałe przyjmowanie może spowodować, ze skóra stanie się sucha i cienka jak bibułka.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności