Zdrowie i uroda
Kwasy omega-3
Organizm człowieka nie potrafi samodzielnie produkować kwasów omega-3, a są mu one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, dlatego musimy dostarczać je z dietą.
Do kwasów omega-3 należą:
- kwas alfa-linolenowy (α-linolenowy)
- kwas eikozapentaenowy (EPA)
- kwas dokozaheksaenowy (DHA)
Występowanie
Kwas α-linolenowy: olej rzepakowy, olej lniany, orzechy włoskie, siemię lniane, olej sojowy.
Kwasy EPA i DHA: rybi tłuszcz (łosoś, makrela, sardynka, śledź, pstrąg), wodorosty.
Jeżeli to możliwe, jedz źródła kwasów omega-3 na surowo. Jeżeli nie jesteś fanem sushi, to przynajmniej nie smaż na oleju lnianym czy sojowym, a używaj ich tylko do surówek.
Uwaga: zmielone siemię lniane dostępne w aptece jest zazwyczaj silnie odtłuszczone, przez co traci większość kwasów omega-3. Najlepiej kup siemię lniane w ziarenkach i miel je samodzielnie w młynku do kawy.
Rola kwasów omega-3:
- Obniżają stężenie tłuszczów we krwi;
- Ograniczają powstawanie zakrzepów w naczyniach krwionośnych, tym samym zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu, zawału serca czy miażdżycy;
- Zmniejszają ciśnienie krwi;
- Zapobiegają arytmii serca,
- Są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju (nie tylko fizycznego, ale i intelektualnego) dzieci i młodzieży;
- Są składnikiem błon komórkowych w tkance nerwowej, dbają więc o jej prawidłowe odżywienie;
- Są obecne w fotoreceptorach i komórkach nerwowych oka – wpływają na prawidłowe działanie siatkówki. Uwaga: niedobór kwasów omega-3 w diecie kobiety ciężarnej może przyczynić się do retinopatii wcześniaków;
- Budowane są z nich związki o charakterze hormonów;
- Dzięki obecności kwasów omega-3 tkanka kostna lepiej wchłania wapń; dlatego też kwasy te zalecane są w diecie osób cierpiących na/zagrożonych osteoporozą;
- Podnoszą odporność organizmu na infekcje – kwasy omega-3 mają działanie przeciwzapalne i ograniczają działanie cytokinin, które pojawiają się podczas choroby (np. zapalenie gardła).
Dzienna dawka
Chcąc zaspokoić zapotrzebowanie na kwasy omega-3 powinno się zjadać 2 razy w tygodniu porcję (100-150 g) tłustej ryby morskiej. 5-7 sztuk orzechów włoskich pokrywa dzienne zapotrzebowanie na kwas alfa-linolenowy (pamiętajmy jednak, że orzechy są kaloryczne i jedzmy je z umiarem).
Większe spożycie kwasów omega-3 zaleca się kobietom w ciąży (poza ostatnim miesiącem ciąży – ze względu na niebezpieczeństwo krwawień).
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców
i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres doradcazywieniowy // indykpol.pl