Zdrowie i uroda

Letnie menu

12.08.2014

Kiedy temperatura przekracza 30ºC wcale nie mamy ochoty na jedzenie, moglibyśmy żyć tylko samymi napojami. Mimo wszystko trzeba pamiętać o prawidłowymi odżywianiu i piciu odpowiednich płynów.

Należy jeść posiłki niewielkie objętościowo, za to 4-5 razy dziennie

Na naszym talerzu powinny się znaleźć lekkostrawne dania. Dzięki temu nasz układ pokarmowy nie będzie przeciążony i dodatkowo nie rozgrzeje organizmu. Na czas upałów odstawmy lepiej tłuste potrawy, takie jak karkówka czy golonka.

Podstawę letniego jadłospisu powinny stanowić warzywa i owoce, których latem mamy dostatek. Stanowią one źródło wody oraz składników mineralnych i witamin. Można z nich przygotować nieskończone odmiany sałatek, surówek, koktajli, zup, zapiekanek, czy deserów.

Warto zajadać nie tylko owoce egzotyczne (banan, mango, papaja, pomarańcze, ananas, itp.), ale przede wszystkim dary naszych sadów, ogrodów i lasów. Mamy doskonałe maliny, borówki, jagody, poziomki, jeżyny, śliwki, wiśnie, gruszki, jabłka.

Produkty roślinne należy uzupełnić chudymi produktami zawierającymi białko zwierzęce, takimi jak: mięso drobiowe, przetwory mleczne (jogurty, kefiry, maślanka, twarogi) oraz ryby.

Latem rzadko mamy ochotę stać przy kuchni, stąd dopuszcza się mniej potraw gotowanych w codziennym jadłospisie. Można również zjeść lżejszy lunch, a większy, gotowany posiłek dopiero w porze kolacji, kiedy na dworze robi się chłodniej. Dobrym pomysłem jest pieczenie mięsa wieczorem, dzięki czemu ma się dodatek do kanapki, czy sałatek na następny dzień, a kuchnia nie jest tak rozgrzana.

W czasie upałów bardzo ważne jest uzupełnianie płynów

Nasz organizm traci je razem z potem. Najlepsze będą tutaj niegazowana woda mineralna oraz napary ziołowe (np. miętowy). Dodatkowym sposobem na dostarczenie wody do organizmu są wodniste owoce, takie jak arbuz, czy melon. Składają się one głównie z wody i dostarczają niewielu kalorii. Dobre efekty daje schłodzenie ich przed zjedzeniem w lodówce.

Nie należy natomiast gasić pragnienia alkoholem, gdyż wbrew pozorom ma on działanie odwadniające. Unikamy również słodzonych napojów (zarówno gazowanych, jak i niegazowanych). Zawarty w nich cukier sprawia, że po chwili jeszcze bardziej chce nam się pić.

Letnie menu

I śniadanie

  • Pełnoziarniste muesli z jogurtem lub kefirem naturalnym oraz owocami sezonowymi (uważa się, że jogurt wychładza organizm).

II śniadanie

  • Pieczywo chrupkie z plasterkiem upieczonej poprzedniego dnia piersi z indyka wolnego z natury i całym (!) pomidorem. Kanapki możemy dodatkowo posypać natką pietruszki.

Lunch

  • Chłodnik – przygotowany na bazie kefiru lub kwaśnego mleka z dodatkiem świeżych ogórków, buraków lub pomidorów.
  • Sałatka warzywna z dodatkiem sera typu feta lub mozzarella oraz pestkami (dyni albo słonecznika), polana oliwą.

Podwieczorek

  • Schłodzony arbuz lub melon lub dobrej jakości sorbet owocowy.

Kolacja

Smacznego!

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

lista aktualności