Zdrowie i uroda

Makaron bezglutenowy

31-01-2017

Żywność bezglutenowa jest modna, dzięki czemu dostępny jest jej szeroki wybór. Na półkach z produktami, które nie zawierają glutenu można znaleźć całą gamę różnych makaronów. To oczywiście świetna wiadomość dla osób cierpiących na celiakię, czy alergię na gluten – mają one możliwość w miarę łatwo skomponować swoją dietę. Powstaje tylko pytanie, który makaron bezglutenowy wybrać?

Według warunków standardu produktów bezglutenowych Kodeksu Żywieniowego (Codex Alimentarius) produkty bezglutenowe powinny dostarczać podobnych ilości witamin i składników odżywczych, co produkty tradycyjne. Mogą one stanowić nie tylko podstawę diety osób chorych na celiakię, ale również być urozmaiceniem menu dla tych, którzy jedzą gluten.

Tradycyjny makaron produkuje się z mąki o wysokiej zawartości glutenu (ponieważ zapewni on elastyczność ciastu), wody, soli, ewentualnie z jajek. Nie ma się co oszukiwać, brak glutenu w makaronie bezglutenowym często wpływa na pogorszenie jego cech organoleptycznych (czyli makaron na przykład może być bardziej twardy). Chcąc tego uniknąć, lub też ograniczyć do minimum, producenci muszą wprowadzić nową technologię produkcji lub/i użyć tzw. zastępników glutenu lub odpowiednich dodatków technologicznych.

Jakie bezglutenowe makarony można znaleźć na półkach sklepowych?

  • Makaron kukurydziany –  jest otrzymywany z mąki kukurydzianej. Co ważne, podczas gotowania nie klei się. Ponadto, jest elastyczny i przypomina makaron tradycyjny.
  • Makaron ryżowy – produkowany jest z mąki ryżowej, przy czym większą wartość odżywczą ma makaron z mąki ryżowej brązowej, czyli z ryżu nieobłuszczonego. Makaron ten przeważnie występuje w postaci półprzezroczystych lub brązowych nitek, albo wstążek. Jest lekkostrawny. Ma delikatny smak i nie klei się podczas gotowania.
  • Makaron sojowy – produkuje się z mąki z fasoli mung. Jest żywnością wysokobiałkową, zawiera 10% białka o dużej wartości odżywczej. Jest bogaty w potas (wskazany dla nadciśnieniowców), oraz w żelazo. Nie gotuje sie go, tylko zalewa wrzątkiem.
  • Makaron gryczany pozyskuje się z gryki. Poleca się go w diecie rekonwalescentów, ponieważ jest lekkostrawny, a jednocześnie bogaty w składniki odżywcze. To dobre źródło wartościowego białka, dodatkowo dostarcza organizmowi człowieka błonnik pokarmowy, witaminy z grupy B oraz minerały jak: magnez, potas, cynk.
  • Makarony mieszane – są to makarony produkowane przeważnie z ww. mąk zmieszanych w różnych proporcjach.  

Jak „na oko” poznać, że makaron jest bezglutenowy? Na jego opakowaniu powinien być znak przekreślonego kłosa, który mówi, że dana żywność nie zawiera glutenu.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności