Zdrowie i uroda
Marchew nie tylko dla królików
Myślę, że wszyscy znają królika Bugs’a i jego obsesyjne chrupanie marchewki. Okazuje się, że królik wie, co robi, ponieważ marchewka jest niezwykle cennym warzywem w naszej diecie.
Marchew stanowi bogate źródło beta-karotenu. Związek ten wzmacnia układ odpornościowy, ma działanie przeciwutleniające oraz jest ważnym czynnikiem przeciwnowotworowym. Należy pamiętać, że beta-karoten jest to związek będący prowitaminą A, czyli innymi słowy w naszym organizmie jest zamieniany do aktywnych form witaminy A. Witamina ta należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Dobrze jest więc zadbać o to, żeby surówkę z marchewki jeść skropiona oliwą, a marchewkę duszoną podawać z odrobiną klarowanego masła.
Kolejnym związkiem obecnym w marchwi jest mało znany falkarinol. Ma on działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Posiada działanie przeciwnowotworowe w przypadku raka okrężnicy.
Regularne picie soku z marchewki ogranicza również ryzyko wystąpienia nawrotów nowotworów piersi. Wiąże się to z silnym przeciwutleniającym działaniem marchwi. Jeżeli nie odpowiada nam smak czystego soku z marchwi, spokojnie możemy go połączyć na przykład z jabłkiem.
Regularne spożywanie marchewki zmniejsza również ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.
Marchew jedzona codziennie ogranicza też ryzyko wystąpienia katarakty i generalnie ma korzystny wpływ na nasze widzenie.
Gotowaną marchew można stosować w leczeniu biegunek u dzieci. Dzieje się tak, ponieważ zawiera pektyny wiążące wodę, pochłaniające szkodliwe substancje oraz poprawiające konsystencję stolca. Dodatkowo, marchew ma działanie osłaniające błonę śluzową jelit, zmniejsza więc prawdopodobieństwo jej uszkodzenia. Stary, domowy sposób, jakim jest podanie dziecku marchwianki podczas biegunki, to skuteczna metoda walki z tym problemem.
Co ciekawe, surowa marchewka ma przeciwne działanie, czyli z powodzeniem można ją stosować w diecie przeciwko zaparciom.
Oczywiście, jest to warzywo dostarczające niewielu kalorii (średnia marchewka o wadze 45 g, to tylko 12 kcal); surowa charakteryzuje się też niskim indeksem glikemicznym. Z tych powodów stanowi świetną alternatywną przekąskę, dla odchudzających się oraz dla tych, którzy cenią swoje zdrowie.
W Polsce znamy właściwie tylko marchew pomarańczową, tymczasem na świecie obecne są odmiany fioletowe, żółte, czy białe.
Możemy jeść marchew surową, ale okazuje się, że również gotowana (albo jeszcze lepiej przyrządzona na parze) zachowuje wiele swoich właściwości.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl |
---|