Zdrowie i uroda

Mleczne mity

28-07-2015

Mleko cieszy się ostatnio złą sławą. Oskarża sie je o to, że jest ciężkostrawne, że powoduje uczulenia, że zawiera konserwanty i antybiotyki; jeszcze kilka innych mitów krąży w internecie. A jakie są fakty? Przeczytajcie poniższy tekst.

Mleko (zwłaszcza z kartonu) zawiera konserwanty i antybiotyki

Zgodnie z prawem mleko nie może zawierać ani antybiotyków, ani konserwantów. Krowy są leczone antybiotykami, ale istnieje okres karencji , czyli czas przez jaki organizm zwierzęcia pozbywa się pozostałości antybiotyków i w którym krowy się nie doi i nie oddaje mleka do skupu.

Do mleka nie dodaje się konserwantów. Długi okres przechowywania mleka UHT wynika ze sposobu jego produkcji. Mleko to jest poddawane działaniu  wysokiej temperatury, która czyni je bezpiecznym pod względem mikrobiologicznym i zapobiega jego psuciu.

Mleko UHT nie ma żadnej wartości odżywczej

Stwierdzenie całkowicie nieprawdziwe. Mleko UHT jest poddawane działaniu temperatury około 135˚C przez 1-5 s. Temperatura jest wysoka, ale działa na tyle krótko, że większość składników odżywczych w mleku, nie tylko zostaje, ale niewiele się zmienia. Przede wszystkim obniżeniu nie ulega zawartość najcenniejszego składnika mleka, czyli wapnia. Nieznacznemu obniżeniu ulega ilość witaminy C, B1 i B12, ale mleko i taki nie jest ich głównym źródłem w diecie. Niewielkiemu rozkładowi podlegają też białka, jednak to poprawia ich strawność.

Mleko uczula

Tak, mleko może wywoływać reakcje alergiczne; może również być przyczyną nietolerancji pokarmowej; warto rozróżniać te dwa zjawiska.

Alergia jest błędną reakcją układu odpornościowego na dany składnik pokarmowy. W mleku krowim najczęściej takim składnikiem są białka. Uwaga: mleko krowie i mleko kozie mają podobny skład białkowy i często zdarza się, że jeżeli ktoś jest uczulony na białka mleka krowiego, będzie również miał alergię na mleko kozie.

Nietolerancja pokarmowa to brak określonego enzymu, który umożliwia rozkład danego składnika pożywienia. Część osób nie ma enzymu laktazy, który umożliwia trawienie cukru mlecznego – laktozy. Stąd po spożyciu mleka pojawiają sie wzdęcia, biegunka, czy bóle brzucha. Osoby takie często dobrze tolerują jogurty. W przypadku nietolerancji laktozy można w aptece kupić preparat laktazy i spożywać go przed wypiciem mleka.

Żaden inny dorosły ssak nie pije mleka, więc i człowiek nie powinien

Człowiek jest wszystkożerny i generalnie nasz organizm dobrze radzi sobie z przyswajaniem składników obecnych w mleku. Problem może pojawić się, kiedy w dzieciństwie odstawiliśmy mleko i próbujemy do niego wrócić w dorosłości. Nasz organizm odzwyczaja się od mleka i enzymy niezbędne do jego trawienia ulegają zanikowi. Jeżeli od dziecka, systematycznie pijemy mleko (i nie mamy na nie alergii albo nietolerancji) nie będzie ono powodem naszych zdrowotnych problemów.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności