Zdrowie i uroda
Niedobory magnezu
Jakie są oznaki niedoboru magnezu? Kiedy wydaje nam sie, że występują u nas objawy świadczące o niedoborach jak najpewniej je zdiagnozować? W końcu, jak przeciwdziałać tymże niedoborom?
Oznaki niedoboru magnezu w organizmie
- Chyba najbardziej znaną oznaką niedoborów magnezu są skurcze, zwłaszcza łydek, oraz tiki nerwowe, czyli intensywne drgania powieki.
- Drętwienie i mrowienie, które czujemy przede wszystkim w nogach oraz dłoniach. Ich odczuwanie nasila się przy odwodnieniu organizmu.
- Przy niedoborach magnezu paznokcie stają się łamliwe i zaczynają wypadać włosy.
- Brak energii i silne przemęczenie, połączone z drażliwością i problemami z koncentracją oraz „ponurym” nastrojem i stanami lękowymi.
- Obniżenie odporności.
- Migrenowe bóle głowy.
- Nasilenie objawów towarzyszących zespołowi napięcia przedmiesiączkowego.
- Długotrwałe niedobory magnezu mogą się przyczynić do rozwoju nadciśnienia tętniczego.
- Arytmia serca oraz migotanie przedsionków również mogą być spowodowane zbyt niską ilością magnezu w organizmie. Pierwsze objawy, które mogą nas zaniepokoić, to nierówne bicie serca, napady gwałtownego bicia serca (tzw. kołatanie).
Diagnostyka niedoborów magnezu
Niestety najpowszechniej wykonywane badanie magnezu w surowicy krwi nie jest najlepszym wskaźnikiem. Dlaczego? Magnez występuje w naszym organizmie przede wszystkim w kościach i mięśniach, tylko 1% magnezu obecnego w ustroju znajduje się we krwi. Oceniając ilość magnezu w surowicy nie mamy pełnego obrazu. Prawidłowa ilość magnezu we krwi nie wyklucza jego tkankowych niedoborów, a obniżona wartość magnezu nie jest dowodem jego niedoboru w organizmie.
W celu oznaczenia ilości magnezu w organizmie można przeprowadzić badanie włosów. Jednak jest to o tyle trudne, że wiele pań farbuje włosy, a to uniemożliwia ich przebadanie.
Innym rozwiązaniem jest oznaczenie poziomu magnezu w erytrocytach MgEr. Niestety to badanie jest trudno dostępne w Polsce, dosyć drogie, a pobrane próbki i tak wysyła się do zbadania za granicę.
Co naraża nas na niedobory magnezu
- nadmierne jedzenie produktów bezglutenowych, które często są ubogie w magnez; oczywiście osoby chorujące na celiakię nie mają wyboru, warto wówczas zwrócić szczególną uwagę na spożycie produktów zbożowych bezglutenowych naturalnie obfitujących w magnez (amarantus, teff, komosa ryżowa, gryka);
- picie mocnej kawy i herbaty (zarówno czarnej, jak i zielonej);
- nadużywanie alkoholu;
- częste, długotrwałe odchudzanie;
- długotrwałe przyjmowanie preparatów wapniowych zapobiegających osteoporozie;
- częste, długotrwałe jedzenie produktów typu fast-food oraz bogatych w fosforany.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl |
---|