Zdrowie i uroda

Niedobory żelaza

15-04-2020

Wiele z nas cierpi na niedobór żelaza, to powszechny problem. Może się on przyczyniać, między innymi, do większej podatności na infekcje. Często towarzyszą mu też zmęczenie, rozdrażnienie, zawroty głowy, brak energii. Przeciągający się niedobór żelaza prowadzi do anemii.

Niestety, żelazo jest tym składnikiem mineralnym, który wyjątkowo słabo przechodzi z żywności do organizmu człowieka. Przy czym lepiej przyswajamy żelazo pochodzące z produktów zwierzęcych. Stopień wchłaniania żelaza, tzw. hemowego (czyli odzwierzęcego), wynosi około 15-35%, zaś żelaza niehemowego (roślinnego) zaledwie 2-20% (niektóre źródła skłaniają się ku niższej wartości).

Od czego zależy  ilość wchłanianego w organizmie żelaza?

Ilość  wchłanianego w organizmie żelaza zależy od:

  • tego, czy cierpimy na jego niedobory, czy nie – organizm, do pewnego stopnia, reguluje pobór tego pierwiastka z pożywienia, o ile dostarczymy mu z dietą jego wystarczającą ilość; wchłanianie żelaza rośnie prawie 10-krotnie u osób cierpiących na niedobory tego składnika;
  • innych substancji obecnych, obok żelaza, w naszym posiłku: witamina C poprawia wchłanianie żelaza, natomiast kwas fitynowy, wapń i polifenole obniżają jego przyswajanie.

Produkty spożywcze poprawiające wchłanianie żelaza

Wśród żywności korzystnie wpływającej na wchłanianie żelaza wymienić należy:

  • drób, ryby, mięso czerwone;
  • brokuły, pomidory, czerwoną paprykę, natkę pietruszki;
  • pomarańcze, grejpfruty, truskawki.

Produkty spożywcze pogarszające wchłanianie żelaza

Do żywności obniżającej wchłanianie żelaza zaliczamy:

  • kawę, herbatę;
  • czerwone wino;
  • szpinak, rabarbar.

To może suplementacja?

Zanim zdecydujemy się przyjmować suplementy żelaza, koniecznie skonsultujmy to z lekarzem i zróbmy badania. Nadmierna ilość żelaza w organizmie też jest niedobra. Hamuje wzrost (u dzieci), obniża odporność, ogranicza funkcje poznawcze. Dodatkowo, mogą wystąpić bóle brzucha, zaparcia, nudności.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności