Zdrowie i uroda
Niestrawność – jak sobie pomóc?
Po świętach wielu z nas narzeka na niestrawność, przeważnie jest to zwykłe przejedzenie, któremu łatwo zaradzić, jedząc lekko i mało oraz ruszając się. Jednak są osoby, u których uciążliwy ból w górnej części brzucha trwa przez dłuższy czas. Istnieje prawdopodobieństwo, że faktycznie cierpią one na niestrawność, czyli dyspepsję.
Co to jest dyspepsja
Dyspepsja to zespół objawów wywołujących nieprzyjemne odczucia po jedzeniu i podczas trawienia. Pojawia się w niej ból w górnej części brzucha, uczucie pełności po jedzeniu, wczesne uczucie sytości, nudności i/lub wymioty.
Dyspepsję dzielimy na organiczną i czynnościową. Organiczna jest wywołaną przez inną chorobę (np. wrzody żołądka, refluks przełyku) lub przyjmowane przewlekle leki (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwreumatycze). Najczęściej jednak występuje dyspepsja czynnościowa, niestety jej przyczyny są nieznane, można tylko podejrzewać pewne zależności.
Niestrawność – objawy
Dyspepsji mogą towarzyszyć:
- uczucie pełności po posiłku – jedzenie zalega w żołądku i ciąży w nim jak kamień;
- wczesne uczucie sytości – tuż po rozpoczęciu jedzenia czujemy, że mamy dosyć, bo jesteśmy już najedzeni; w rzeczywistości nie zjedliśmy aż tak dużo, żeby się wypełnić;
- ból lub pieczenie w brzuchu powyżej pępka – nie mylmy tego uczucia ze zgagą; zgaga promieniuje wyżej, aż do klatki piersiowej w okolice mostka;
- nawracające odbijanie, nudności, wymioty.
Dyspepsja – leczenie
Jeżeli podejrzewamy, że cierpimy na dyspepsję należy udać się do lekarza rodzinnego, który zleci dalsze badania lub skieruje nas do gastroenterologa. Lekarz, w zależności od wyników, może przepisać leczenie farmakologiczne. Jednak brak jest jednolitego schematu leczenia dyspepsji czynnościowej. Często pomaga w niej zmiana stylu życia i sposobu żywienia.
Dieta a niestrawność
Jedzenie może nasilać objawy niestrawności, stąd tak ważne jest zwrócenie uwagi na to, co jemy. Jakie są uniwersalne zasady, którymi powinniśmy kierować się, cierpiąc na niestrawność?
- Jedz powoli – badania wykazały, że pospieszne jedzenie i połykanie pokarmu sprzyja niestrawności.
- Zastanów się nad ograniczeniem tłuszczów w diecie – tłuste jedzenie może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ogranicz również dania smażone.
- Ogranicz alkohol – może on nasilać objawy dyspepsji.
- Zdarza się również, że drażniąco na przewód pokarmowy mogą wpływać: pikantne potrawy, kwaśne jedzenie, wybrane owoce (m.in. arbuz lub soki owocowe), kawa, papryka, czekolada, cebula. Nie zawsze wyżej wymienione produkty będą przyczyniały się do niestrawności. Dana osoba może za to reagować na coś zupełnie innego. Należy obserwować zachowanie swojego organizmu i odpowiednio dostosowywać do niego to, co jemy.
Jak doraźnie pomagać sobie w niestrawności
U niektórych osób objawy niestrawności ulegają osłabieniu przy regularnym spożywaniu imbiru, również w postaci kapsułek. Nieprzyjemne dolegliwości mogą też zmniejszać: ekstrakt z karczocha, wyciąg z mięty pieprzowej, czy wyciąg z nasion kminku.
W dyspepsji poleca się jedzenie bananów, ponieważ zobojętniają one kwas żołądkowy.
Często zaleca się również picie roztworu sody oczyszczonej. Nie wolno jej jednak nadużywać, ponieważ może doprowadzić do wymiotów, biegunki lub zaparć.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl |
---|