Zdrowie i uroda

Ograniczenie spożycia soli – czy grozi nam niedobór jodu?

05-12-2019

Jod to pierwiastek niezbędny nam do życia. Jest on potrzebny do prawidłowej pracy tarczycy oraz właściwego wzrostu i rozwoju dzieci. Niedobory jodu przyczyniają się m.in. do rozwoju wola, upośledzenia umysłowego, zwiększają też ryzyko poronienia oraz wad wrodzonych płodu.

Jod dostarczamy do naszego organizmu przede wszystkim z jedzeniem oraz z wodą. Niestety, żyjemy w kraju, w którym występowanie jodu w przyrodzie jest ograniczone. Stąd spożycie tego pierwiastka przez lata było niewystarczające. Chcąc temu zapobiegać w 1997 roku wprowadzono obowiązkowe jodowanie soli kuchennej (domowej, a nie przemysłowej). Dzięki temu w tej chwili w Polsce spożycie jodu jest wystarczające zarówno u dzieci, jak i u dorosłych (wyjątek stanowią kobiety ciężarne).

Ostatnio bardzo dużo mówi się o konieczności ograniczenia spożycia soli, ponieważ jest ona czynnikiem ryzyka nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, osteoporozy, a nawet niektórych chorób nowotworowych. I tu pojawia się problem, którego wiele osób nawet nie jest świadome. WHO (czyli Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca, aby ograniczyć spożycie soli do 5 g w ciągu dnia. Przeciętny Polak zjada około 10 g soli dziennie, z czego połowę stanowi sól kuchenna, która jest jodowana (przemysłowa nie jest). Najprościej byłoby po prostu nie solić, ale musimy mieć świadomość, że to oznacza odcięcie się od podstawowego źródła jodu w naszej diecie, co może być prostą drogą do niedoborów tego pierwiastka.

Co zatem możemy zrobić, żeby uniknąć niedoborów jodu, a jednocześnie zmniejszyć spożycie soli?

  • zwracajmy uwagę na zawartość soli w żywności gotowej, ta sól nie jest jodowana, więc możemy ją spokojnie odstawić lub ograniczyć jej spożycie;
  • regularnie jedzmy ryby morskie, zwłaszcza białe (dorsza, mintaja, flądrę) oraz owoce morza;
  • włączmy do diety algi, w których jod również występuje;
  • pijmy wody mineralne bogate w jod (najlepiej jeżeli zawierają od 0,5 – 10,0 mg jodu na litr).
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności