Zdrowie i uroda

Ostropest plamisty

17-12-2018

Ostropest plamisty z wyglądu przypomina zwykły oset, tymczasem zielarze używają go w celach leczniczych już od wieków. Z pochodzeniem tej rośliny związana jest  piękna legenda. Liście ostropestu pokrywają nierówne, białe plamy. Miały one powstać z kropli mleka Maryi, które upadły na ostropest, kiedy karmiła ona Jezusa. Stąd grecka nazwa tej rośliny, brzmiąca w tłumaczeniu - „mleczny oset”.

Z punktu widzenia naszego zdrowia w ostropeście plamistym najważniejsze są owoce, które zawierają wiele cennych związków, w tym: sylimarynę, fitosterole, flawonoidy, garbniki, białka, witaminę C oraz kwas linolenowy, należący do kwasów omega-6.

Ostropest plamisty ma dobrze udokumentowane właściwości lecznicze. W wielu przypadkach badania prowadzone były również na ludziach.

Znaczenie ostropestu dla naszego organizmu

  1. Funkcja hepatoochronna i odtruwanie – czyli ochrona wątroby
    Substancje obecne w ostropeście uszczelniają komórki wątroby, zapobiegając wnikaniu do nich antybiotyków i innych szkodliwych substancji.
  1. Ochrona przed wolnymi rodnikami
    Ostropest zawiera związki czynne, które ograniczają szkodliwe, utleniające działanie wolnych rodników. Aktywność tych związków jest nawet 20 razy silniejsza niż aktywność witaminy E (będącej silnym przeciwutleniaczem). Stąd korzystne działanie ostropestu odczuje nie tylko wątroba, ale cały organizm.
  2. Odbudowa
    Wątroba jest narządem, który co prawda posiada zdolność samoregeneracji, ale maleje ona pod wpływem dużej ilości związków toksycznych. Substancje obecne w ostropeście dają wątrobie siłę do szybszej odbudowy.
  1. Działanie przeciwzapalne
    Wyciąg z ostropestu zatrzymuje wydzielanie w organizmie prostaglandyn, czyli związków przyczyniających się do rozwoju stanów zapalnych.

 Jak stosować ostropest?

Całe dobrodziejstwo ostropestu zamknięte jest w jego owocach (małych, twardych nasionkach), żeby z niego skorzystać owoce te muszą zostać zmielone (na przykład w młynku do kawy). Samodzielnie, świeżo zmielone owoce ostropestu, możemy spożywać solo (1 łyżka/dzień, popita letnią wodą). Dobrym pomysłem jest też posypywanie nimi wszelkich sałatek, pieczonych warzyw, kasz, owsianek i jaglanek oraz dodatek do koktajli.

Możemy również pić olej z ostropestu i dodawać go do potraw na zimno. Olej ten jednak nie  nadaje się do podgrzewania. Przechowujemy go w ciemnych butelkach (oryginalnie przeważnie takie są – więc nie przelewajmy go), w chłodnym miejscu (około 10˚C). Olej ten ma dosyć krótka datę przydatności do spożycia, co należy uwzględnić, przy wyborze pojemności butelki.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl

Tagi

lista aktualności