Zdrowie i uroda
Ostropest plamisty
Ostropest plamisty z wyglądu przypomina zwykły oset, tymczasem zielarze używają go w celach leczniczych już od wieków. Z pochodzeniem tej rośliny związana jest piękna legenda. Liście ostropestu pokrywają nierówne, białe plamy. Miały one powstać z kropli mleka Maryi, które upadły na ostropest, kiedy karmiła ona Jezusa. Stąd grecka nazwa tej rośliny, brzmiąca w tłumaczeniu - „mleczny oset”.
Z punktu widzenia naszego zdrowia w ostropeście plamistym najważniejsze są owoce, które zawierają wiele cennych związków, w tym: sylimarynę, fitosterole, flawonoidy, garbniki, białka, witaminę C oraz kwas linolenowy, należący do kwasów omega-6.
Ostropest plamisty ma dobrze udokumentowane właściwości lecznicze. W wielu przypadkach badania prowadzone były również na ludziach.
Znaczenie ostropestu dla naszego organizmu
- Funkcja hepatoochronna i odtruwanie – czyli ochrona wątroby
Substancje obecne w ostropeście uszczelniają komórki wątroby, zapobiegając wnikaniu do nich antybiotyków i innych szkodliwych substancji.
- Ochrona przed wolnymi rodnikami
Ostropest zawiera związki czynne, które ograniczają szkodliwe, utleniające działanie wolnych rodników. Aktywność tych związków jest nawet 20 razy silniejsza niż aktywność witaminy E (będącej silnym przeciwutleniaczem). Stąd korzystne działanie ostropestu odczuje nie tylko wątroba, ale cały organizm. - Odbudowa
Wątroba jest narządem, który co prawda posiada zdolność samoregeneracji, ale maleje ona pod wpływem dużej ilości związków toksycznych. Substancje obecne w ostropeście dają wątrobie siłę do szybszej odbudowy.
- Działanie przeciwzapalne
Wyciąg z ostropestu zatrzymuje wydzielanie w organizmie prostaglandyn, czyli związków przyczyniających się do rozwoju stanów zapalnych.
Jak stosować ostropest?
Całe dobrodziejstwo ostropestu zamknięte jest w jego owocach (małych, twardych nasionkach), żeby z niego skorzystać owoce te muszą zostać zmielone (na przykład w młynku do kawy). Samodzielnie, świeżo zmielone owoce ostropestu, możemy spożywać solo (1 łyżka/dzień, popita letnią wodą). Dobrym pomysłem jest też posypywanie nimi wszelkich sałatek, pieczonych warzyw, kasz, owsianek i jaglanek oraz dodatek do koktajli.
Możemy również pić olej z ostropestu i dodawać go do potraw na zimno. Olej ten jednak nie nadaje się do podgrzewania. Przechowujemy go w ciemnych butelkach (oryginalnie przeważnie takie są – więc nie przelewajmy go), w chłodnym miejscu (około 10˚C). Olej ten ma dosyć krótka datę przydatności do spożycia, co należy uwzględnić, przy wyborze pojemności butelki.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl |
---|