Zdrowie i uroda

Pijmy …. wodę – cz. 2

10.07.2012

Pijemy wodę chcąc zapewnić organizmowi najlepsze warunki pracy. Odpowiednio się nawadniając ograniczamy ból głowy, ale i suchość skóry. Codzienna, odpowiednio duża dawka wody pozwala nam jaśniej myśleć i zwyczajnie przetrwać upały. Pozostaje tylko pytanie: jaką wodę należy pić?

Okazuje się, że najlepsza dla naszego organizmu będzie woda twarda, a więc taka z którą na co dzień walczymy w domowym gospodarstwie. Zawiera ona składniki mineralne konieczne dla prawidłowego działania maszyny, jaką jest nasze ciało. Podstawowymi składnikami będą wapń i magnez. Picie dużych ilości miękkiej wody osłabia organizm, zwłaszcza w czasie uprawiania sportu, ciężkiej pracy fizycznej, ale też wtedy kiedy intensywnie się pocimy leżąc na plaży. Pamiętajmy, miękka woda jest dobra dla naszej pralki, ale nigdy dla nas. Zatem urządzenie zmiękczające wodę nigdy nie powinno się znaleźć na kranie w kuchni.

Podobnie rzecz ma się z wodą źródlaną. Często nie rozróżniamy wody mineralnej i wody źródlanej. Ta ostatnia jest uboga w składniki mineralne, mogą ją więc pić niemowlęta, nie będzie niepotrzebnie obciążała ich nerek. Starszym dzieciom, nastolatkom i osobom dorosłym zaleca się picie wód mineralnych. Woda nie dostarcza (albo raczej nie powinna dostarczać) kalorii, ale może być dodatkowym źródłem składników mineralnych. W naszej diecie występują niedobory wapnia, zwróćmy więc uwagę, aby kupować wody bogate w ten składnik. Czytajmy etykiety na wodzie butelkowanej. Najzdrowsze wody mineralne zawierają ponad 1000 mg składników mineralnych/litr. Wybierajmy te wody, które zawierają powyżej 50 mg magnezu/l i ponad 150 mg wapnia/l. Ważny jest również stosunek wapnia do magnezu, powinien on wynosić 2:1. Najlepiej jest wybierać wodę średniozmineralizowaną, nie wypłukuje ona z organizmu składników mineralnych (jak to się dzieje w przypadku wód niskozmineralizowanych - źródlanych), a jednocześnie jest bezpieczna dla organizmu. Wody wysokozmineralizowane (zawierające od 1500 do 4000 mg składników mineralnych w litrze) nie są zalecane np. przy schorzeniach nerek.

Jeżeli nie mamy problemów zdrowotnych (nadkwasota, zaburzenia trawienia, angina, chore struny głosowe) śmiało możemy sięgać po wody gazowane. Mało kto wie, że w takich wodach występuje mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju bakterii, ponieważ dwutlenek węgla w nich obecny (to on robi „bąbelki" w wodzie) posiada właściwości bakteriostatyczne (hamujące rozwój bakterii). Uważa się, że wodę gazowaną warto pić po wysiłku fizycznym, ponieważ nasila produkcję moczu, z którym usuwane są toksyny. Natomiast wody gazowane nie są zalecane dla dzieci, ponieważ piją one łapczywie i w żołądku gromadzi się duża ilość gazu, który po pierwsze może powodować bóle brzuszka, a po drugie daje uczucie złudnego zaspokojenia pragnienia i przyczynia się do zbyt małego nawodnienia organizmu.

Osoby cierpiące na nadciśnienie, na serce albo cukrzycę, powinny unikać sodu w diecie. Pierwiastek ten zatrzymuje wodę w organizmie, powodując wzrost ciśnienia krwi oraz opuchlizny. Często dla takich pacjentów zalecane są wody niskosodowe, zawierające do 20 mg sodu/l. Jednak w większości przypadków takie wody są wodami źródlanymi, czyli również i inne składniki mineralne dostarczają w bardzo ograniczonej ilości. Lepiej zatem ograniczyć dosalanie potraw, a mimo wszystko pić wodę mineralną.

Osoby cierpiące na dolegliwości żołądkowe (nadkwasota, zgaga, refluks, odbijanie) powinny pić wody wysokozmineralizowane zawierające pomiędzy 1000 a 2000 mg wodorowęglanów (HCO3) w litrze. Ten typ wód neutralizuje działanie kwasów żołądkowych i łagodzą odczuwane dolegliwości.

Uważajmy na wody smakowe. Z wodą mineralną mają one niewiele wspólnego. Często zawierają sztuczne aromaty, składniki konserwujące i cukier! Jeżeli nie lubimy smaku czystej wody, zawsze możemy go urozmaicić plasterkiem cytryny, limonki, pomarańczy, grejpfruta, kilkoma listkami mięty, melisy, czy bazylii.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl

lista aktualności