Zdrowie i uroda
Pożądany tłuszcz z indyka
Mięso indycze jest bardzo chude, tzn. zawiera mniej tłuszczu niż inne gatunki mięsa. Oczywiście, poszczególne elementy tuszki indyczej różnią się pomiędzy sobą, zarówno zawartością tłuszczu, jak i cholesterolu. Pamiętajmy, najwięcej tłuszczu i cholesterolu gromadzi się pod skórą.
Niestety, osoby dbające o linię oraz wszyscy mający problemy ze złym stanem naczyń krwionośnych, czy zbyt wysoką zawartością cholesterolu we krwi, powinni wystrzegać się chrupiącej skórki, która jest przepyszna, ale zabójcza dla naszego organizmu. Bez obaw mogą natomiast oni spożywać mięso z piersi, które odpowiednio przyrządzone, również może być niezwykle smaczne, a zawiera jedynie 0,7g tłuszczu/100g (podczas gdy skóra ma 42,4 g tłuszczu/100g).
Dodatkowo, tłuszcz obecny w mięsie indyka jest zdecydowanie bardziej wartościowy niż tłuszcz wieprzowy, czy wołowy. Tłuszcz indyczy stanowi źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (głównie z rodziny omega-6) i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dlaczego to takie ważne? To co nas interesuje w tłuszczu, z żywieniowego punktu widzenia, to obecne w nim kwasy tłuszczowe. Możemy je podzielić na trzy grupy: nasycone kwasy tłuszczowe (NKT), jednonienasycone kwasy tłuszczowe (JNKT) oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe (WNKT). NKT stanowią właściwie tylko źródło energii, poza tym nie pełnią żadnej ważnej roli. Ponadto, silnie wpływają na poziom cholesterolu w organizmie; zwiększają głównie ilość szkodliwego cholesterolu LDL we krwi. Należy się ich wystrzegać! Co innego dwie pozostałe grupy. JNKT dbają o nasze serce, obniżają poziom cholesterolu LDL, a zwiększają ilość dobrego cholesterolu HDL we krwi. WNKT stanowią element budujący błony komórkowe. Dzięki nim ściana otaczająca komórkę jest elastyczna i łatwo przechodzą przez nią substancje odżywcze. Jeżeli przyjrzelibyśmy się procentowemu składowi kwasów tłuszczowych w tłuszczach zwierzęcych, to zdecydowanie na korzyść wyróżnia się tłuszcz drobiowy. Zawiera on blisko 50% JNKT i tylko około 30% NKT, podczas gdy tłuszcz wieprzowy, czy wołowy zawierają mniej JNKT (ok. 45%) i aż ponad 45% NKT. Jak widać, osoby dbające o swoje zdrowie zdecydowanie powinny na stałe włączyć indyka do codziennego menu.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl