Zdrowie i uroda

Przykładowy jadłospis dla osób z nietolerancją laktozy

05-04-2017

Cierpisz na nietolerancję laktozy (albo alergię na białka mleka). Musisz odstawić mleko i jego przetwory. W związku z powyższym w twoim jadłospisie mogą się pojawić niedobory składników odżywczych. Jakich konkretnie? Mleko, przede wszystkim, stanowi źródło wapnia, a w mniejszym stopniu białka i witaminy B12, w naszej diecie. Jeżeli jesz mięso, to nie powinny u ciebie wystąpić braki białka ani witaminy B12. Natomiast musisz włączyć do jadłospisu produkty bogate w wapń.

Do picia: przede wszystkim woda mineralna bogata w wapń oraz napar z rooibos, napar z pokrzywy.

Śniadanie

Kasza jaglana (smaczniejsza będzie wcześniej uprażona) gotowana na mleku roślinnym, np. migdałowym, wzbogacanym w wapń i witaminę B12(najlepiej bez dodatku cukrów) z orzechami laskowymi, pomarańczą i kilkoma rodzynkami.

albo

Kanapka z pasztetem (np. pasztetem dworskim), posypanym natką pietruszki i jedzona z czerwoną papryką. Kupując pieczywo należy zwrócić uwagę, czy do jego produkcji nie użyto mleka w proszku lub serwatki. Pieczywo można posmarować masłem bezlaktozowym.

albo

Grzanka (podpieczone pieczywo) z sardynkami w oleju (rybki jemy z ośćmi) z ogórkiem kiszonym. Kupując pieczywo należy zwrócić uwagę, czy do jego produkcji nie użyto mleka w proszku lub serwatki.

II Śniadanie

Zielony koktajl z jarmużem, gruszką i selerem (ewentualnie z odrobiną miodu)

albo

Koktajl truskawkowy na naturalnym (czyli niesłodzonym) mleku sojowym wzbogacanym w wapń (i witaminę B12)

Sałatka z tofu: tofu wyprodukowane z dodatkiem soli wapniowych (generalnie większość tofu jest tak produkowana; im twardsze tofu, tym przeważnie większa zawartość wapnia), awokado, seler naciowy, pomidor, żółta papryka, oliwa, sól i pieprz.

Obiad

Roladki z piersi indyka (zrobione np. ze sznycli z indyka Samo Dobro) faszerowane suszonymi figami i morelami jedzone z kaszą gryczaną i sałatą z winegretem

albo

Sznycle z piersi z kurczaka smażone w sezamowej panierce z frytkami z batatów i surówką z białej kapusty z marchewką i majonezem (albo oliwą)

albo

Halibut pieczony w pergaminie z plasterkami cytryny, z surówką z kiszonej kapusty, marchewki i jabłka z oliwą, posypaną natką pietruszki jedzone z brązowym ryżem.

Podwieczorek/przegryzka

Garść migdałów

albo

Kilka suszonych fig

albo

Kawałek „sernika” z nerkowców

Kolacja

Tortilla z indykiem, sałatą, czerwoną fasolą i pomidorem

albo

Zupa minestrone

albo

Pierogi z soczewicą

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności