Zdrowie i uroda
Pytania o dietę bezglutenową
Osoby, oraz ich rodziny, u których właśnie stwierdzono celiakię, lub inne problemy zdrowotne, wymagające przejścia na dietę bezglutenową, mają sporo pytań i wątpliwości odnośnie zmiany sposobu żywienia. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na niektóre z nich.
Czy glutaminian sodu zawiera gluten?
Glutaminian sodu może być otrzymany z różnych surowców, w tym i z glutenu. Jeżeli faktycznie do produkcji użyto tego białka, wówczas producent żywności ma obowiązek wyodrębnić słowo „gluten” na etykiecie produktu. Natomiast, jeżeli na etykiecie widnieje tylko napis „glutaminian sodu”, znaczy to, że taka żywność powinna być bezpieczna, jeżeli chodzi o obecność w niej glutenu.
Czy mogę jeść skrobię pszenną na diecie bezglutenowej?
Skrobia pszenna to mąka pszenna, z której usunięto gluten. Można jej używać do zagęszczania zup, sosów, deserów, a także w pieczywie bezglutenowym. Zwykła skrobia pszenna może zawierać, bliżej nieznane, ilości glutenu. Stąd osobom chorym na celiakię zaleca się stosowanie skrobi pszennej bezglutenowej. Może się zdarzyć, iż osoby cierpiące na celiakię i będące wyjątkowo wrażliwe, będą odczuwać dolegliwości nawet po zjedzeniu skrobi pszennej bezglutenowej.
Czy będąc na diecie bezglutenowej muszę mieć osobne talerze i sztućce?
Nie musimy używać osobnych talerzy, ani sztućców, jednak należy dokładnie je myć, po każdym kontakcie z glutenem. Istnieją sprzęty, które muszą być osobne (trzymane osobno, w różnych szafkach i używane w innych przestrzeniach kuchennych): deska do krojenia pieczywa, stolnica, wałek do ciasta, drewniane łopatki i łyżki, sitko do przesiewania mąki, krajalnica do chleba, toster. Warto też zwrócić uwagę na mikser, ponieważ w jego otworach wentylacyjnych może gromadzić się pył z glutenem.
Istnieją produkty spożywcze, jak musztarda, majonez, masło, czy marmolada, które wspólnie jedzą wszyscy domownicy. Muszą oni pamiętać, żeby do pojemników ww. produktami nie wkładać noży, albo łyżek, które wcześniej stykały się ze zwykłym pieczywem.
Czy istnieje dopuszczalna, dobowa ilość glutenu, którą mogą spożywać osoby chore na celiakię?
Każdy przypadek chorego na celiakię należy traktować osobno. Istnieją badania pokazujące, że 20 mg glutenu dziennie na pewno nie szkodzi, a 30 mg glutenu dziennie prawdopodobnie nie szkodzi większości pacjentów, natomiast spożycie powyżej 100 mg glutenu w ciągu dnia uszkadza błonę śluzową jelit u wszystkich chorych. Jednak odpowiedź organizmu na gluten jest sprawą całkowicie indywidualną.
Warto pamiętać, że nawet produkty bezglutenowe zawierają pewne ilości glutenu. Przy systematycznym jedzeniu danej żywności może dojść do skumulowania i przekroczenia szkodliwej ilości glutenu. Stąd dieta bezglutenowa powinna się opierać o żywność naturalnie bezglutenową (świeże owoce, warzywa, drób, ryby) i ograniczać bezglutenowe produkty przetworzone, przede wszystkim mączne.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl |
---|