Zdrowie i uroda

Serki kanapkowe

26-10-2016

Większość Polaków lub serki kanapkowe. Śmietankowe, lekko kwaskowate w smaku, o puszystej, kremowej konsystencji, wydają się być idealne do smarowania pieczywa. Należą w końcu do zdrowych produktów mlecznych, są prawie jak twaróg. Na sklepowych półkach mamy szeroki wybór serków kanapkowych. Tylko, który wybrać, żeby faktycznie okazał się być produktem spożywczym dobrej jakości?

Na początku zastanówmy się, jak taki serek powstaje. Otóż, najpierw otrzymujemy skrzep mleka (z kazeiny), z którego powstaje twaróg. Taki twaróg jest rozcierany i mielony. Powstałą masę miesza się następnie z mlekiem lub śmietaną oraz solą. Czasem wzbogaca się taki serek w dodatkowe białka mleka. Żeby uzyskać serek o wyjątkowo puszystej konsystencji można go spulchnić azotem – jest to proces obojętny dla naszego zdrowia.

To jak wybrać najlepszy serek kanapkowy? Przede wszystkim czytajmy etykiety. Te najzdrowsze, najbardziej naturalne serki kanapkowe w swoim składzie zawierają tylko twarożek! Następne w kolejności są serki, które oprócz twarożku zawierają mleko lub śmietankę (i ewentualnie sól lub dodatki smakowe, jak szczypiorek). Jeżeli w serku znajdują się aromaty, czy substancje poprawiające konsystencję (na przykład skrobia), to oczywiście taki produkt nam nie zaszkodzi, ale jednak odchodzimy już od pojęcia „czysty” serek.

Zwróćmy również uwagę, czy faktycznie kupujemy serek kanapkowy, czy jest to może krem kanapkowy, który smakuje podobnie jak serek, ale zawiera dodatek tłuszczu roślinnego lub zwierzęcego oraz substancje dodatkowe jak: zagęstniki i stabilizatory.

Serki kanapkowe przeważnie są utrwalane przez proces termizacji, czyli podgrzewania do około 60˚C. Dzięki temu nie rozwiną się w nich szkodliwe drobnoustroje i można je przechowywać nawet kilka tygodni. Taka metoda jest dla nas całkowicie nieszkodliwa. Utrwalony w ten sposób serek nie potrzebuje dodatkowych substancji konserwujących.

Serki kanapkowe to produkt zawierający sporo kalorii. W końcu są bogate w tłuszcze zwierzęce pochodzące z mleka, mogą ich zawierać ponad 20%. Z drugiej strony, serki kanapkowe zawierają wartościowe, dobrze przyswajalne białko zwierzęce. Ponadto, serki te stanowią źródło wapnia, fosforu i potasu oraz witamin z grupy B.

Można spróbować zrobić serek kanapkowy w domu. Najlepiej zacząć już od samodzielnie uzyskanego twarogu (lekko podgrzewamy zsiadłe mleko, unikając zagotowania, tak długo aż powstaną grudki, które następnie osączamy na sicie). Następnie taki twaróg miksujemy na gładko i mieszamy go z niewielką ilością mleka lub jogurtu naturalnego, doprawiamy solą i pieprzem, wprowadzamy dodatki smakowe zgodnie z naszą fantazją (zioła, szczypiorek, czosnek, cebula).

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności