Zdrowie i uroda

Skyr – islandzki jogurt

13-06-2023

Skyr to jogurt pochodzący z Islandii. W Muzeum Narodowym w Reykjaviku można oglądać słój ze skyrem pochodzącym sprzed tysiąca lat! Współczesny skyr zawiera dużo białka i mało kalorii. Czy jest dobrym zamiennikiem dla jogurtu naturalnego?

Jak powstaje skyr

Skyr to mleczny napój fermentowany. Jego produkcja jest dosyć skomplikowana. Zsiadłe mleko pasteryzuje się w temperaturze 90-95°C przez 30-40 minut. Następnie takie mleko jest schładzane do 40°C i miesza się je, w odpowiednich proporcjach, z zimnym skyrem, kwaśnym mlekiem lub wodą. Tak powstałą mieszankę dodaje się, dokładnie mieszając, do zsiadłego mleka, a następnie do całości wprowadzana jest podpuszczka lub bakterie Streptococcus salivarius ssp. thermophilus i Lactobacillus delbrueckii ssp.bulgaricus. W przeciągu około 5 godzin cała mieszanina uzyskuje pH kwaśne, wynoszące mniej więcej 4,7 i następnie skyr leżakuje przez 18 godzin, aż osiągnie pH 4,2 i temperaturę pomiędzy 18°C a 20°C. Następnie skyr jest przecedzany w celu odsączenia serwatki. W ciągu doby otrzymujemy gotowy produkt. Jeden kilogram skyru uzyskuje się z 5 litrów mleka.

W sklepach dostępne są różne rodzaje tego jogurtu: naturalny, smakowy, a nawet pitny.

Wartość odżywcza skyru

Pomimo że, na rynku występują różne wersje skyru, jednak zawsze jest to produkt bogaty w białko (najczęściej zawiera go około 11-12%) i ubogi w tłuszcz (poniżej 1%). Skyr zawiera również wapń, fosfor, potas, magnez oraz witaminy z grupy B.

Skyr naturalny jest produktem niskokalorycznym, jego 100 g dostarcza około 65 kcal. Smakowe odmiany tego islandzkiego wyrobu są bardziej kaloryczne.

Działanie prozdrowotne

Skyr należy do żywności o właściwościach probiotycznych. Zawiera bakterie korzystne dla organizmu człowieka. Wspierają one działanie naszego układu odpornościowego. Ponadto bakterie S. thermophilus poprawiają zdolność organizmu do przyswajania składników mineralnych. Ta cecha oraz fakt, że skyr zawiera wapń, czynią go idealnym produktem przeciwdziałającym osteoporozie. Ten islandzki jogurt może też pomagać w biegunkach oraz być korzystny dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego. Stanowi świetne źródło dobrze przyswajalnego białka, dlatego polecany jest dla sportowców, rekonwalescentów, dzieci i osób starszych. Jako produkt fermentowany zawiera tylko niewielkie ilości laktozy.

Jak jeść skyr

Skyr jemy dokładniej tak samo jak każdy inny jogurt. Może więc on być jedzony samodzielnie albo stanowić dodatek do płatków śniadaniowych. Można go używać, podobnie jak śmietanę do zup, sosów i sałatek i dipów. Skandynawowie jedzą skyr cake – ciasto z owocami jagodowymi nieco podobne do sernika.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl

Tagi

lista aktualności