Zdrowie i uroda
Sposoby na kaca
Po szalonym balu, dyskotece czy domówce o poranny ból głowy nietrudno. Jednak zamiast cierpieć cały dzień w łóżku albo faszerować się tabletkami, można spróbować pomóc sobie właściwą dietą. Wiem, wiem, niekoniecznie chce się jeść, ale warto spróbować. Byle zjeść odpowiednie rzeczy...
Skąd ten kac, czyli - co się dzieje w naszym organizmie po wypiciu alkoholu
Alkohol w naszym organizmie jest rozkładany w wątrobie do aldehydu octowego. Aldehyd octowy ulega przemianie do kwasu octowego. Ten dalej jest rozkładany na wodę i dwutlenek węgla. Głównym winowajcą, odpowiedzialnym za objawy kaca (ból głowy, mdłości), jest toksyczny aldehyd octowy. Jednak pozostałe produkty rozkładu alkoholu też nie są obojętne dla naszego samopoczucia. Kwas octowy podrażnia żołądek, natomiast dwutlenek węgla powoduje uczucie zmęczenia.
Kto ma „mocną głowę"
„Słabszą głowę" mają kobiety. Mężczyźni posiadają mniej tkanki tłuszczowej niż kobiety, czyli organizm mężczyzn zawiera więcej wody. Dzięki temu, kiedy drink trafia do ciała mężczyzny stężenie alkoholu we krwi jest mniejsze niż w przypadku kobiety. Alkohol w ciele mężczyzny (dzięki większej objętości płynów) ulega silniejszemu rozcieńczeniu.
Co więcej, kobieta ma mniej enzymu (dehydrogenazy) rozkładającego alkohol. Zatem organizm kobiety wolniej upora się z wprowadzonym do niego alkoholem, niż organizm mężczyzny.
Dobra wiadomość dla pań jest taka, że duża ilość dehydrogenazy powoduje powstawanie dużej ilości aldehydu octowego, czyli objawy kaca będą zdecydowanie silniejsze u mężczyzn. Kobiety mogą wypić mniej, ale mają też mniejszego kaca.
Sposoby na kaca:
- Nawadnianie
Alkohol odwadnia (pewnie wszyscy znamy moczopędne działanie np. piwa). Alkohol hamuje wydzielanie wazopresyny. Jest ona hormonem zatrzymującym wodę w organizmie, jej brak przyczynia się do odwodnienia. Dlatego mówi się, że „na kacu suszy". Najlepiej od razu po przebudzeniu wypij dwie szklanki wody mineralnej. Może być ona bogata w sód, który zatrzymuje wodę w organizmie. Potem popijaj wodę przez cały dzień, małymi łykami żeby stopniowo nawadniać organizm. Wodę można zmieszać z sokiem z cytryny - przyda Ci się witamina C.
- Zjedz coś słodkiego
Wyjątkowo będę namawiać do zjedzenia cukrów prostych, szybko zamienianych na energię. Alkohol przyczynia się do dużych strat glukozy, przez co komórki w naszym organizmie pozbawione są źródła energii. Czujemy się osłabieni, mamy kłopoty z koncentracją, może występować drżenie rak, tętno jest przyspieszone. Nasz stan szybko się poprawi, kiedy zjemy cos słodkiego, może to być łyżka miodu albo banan.
- Uzupełnij niedobory
Razem w wodą z organizmu uciekają również rozpuszczalne w niej składniki odżywcze, takie jak magnez, wapń, potas oraz witamina C. Niekorzystna jest zwłaszcza utrata witaminy C, która jako silny przeciwutleniacz, ogranicza negatywne skutki działania alkoholu. Stąd dobrze jest uzupełnić niedobory witamin i minerałów. Doskonałym sposobem, który jednocześnie nawadnia, jest picie soków, zarówno warzywnych, jak i owocowych. Szczególnie polecam sok pomidorowy i grejpfrutowy (zawierają potas i witaminę C) oraz sok pomarańczowy i porzeczkowy (bogate w witaminę C i magnez). Nie należy natomiast pić napojów gazowanych, zawarty w nich dwutlenek węgla dodatkowo podrażnia i tak będący w złej formie, żołądek.
- Zjedz cos lekkiego
Żołądek podrażniony alkoholem buntuje się przed jedzeniem, ale warto dostarczyć mu trochę żywności bogatej w metioninę. Metionina jest to aminokwas siarkowy, z którego powstaje cysteina. Cysteina ma działanie odtruwające i przyspiesza metabolizm. Metioninę znajdziesz w jajach, mleku oraz twarogu. Dobrym pomysłem na lekkostrawne śniadanie mogą więc być jajka na miękko (na twardo są zdecydowanie bardziej ciężkostrawne), twarożek z dżemem albo kubeczek kefiru i banan .
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl