Zdrowie i uroda
Superżywność
Czy nowe, modne produkty spożywcze rzeczywiście są tak zdrowe, jak się je reklamuje, czy może mają jednak jakieś wady, albo ich spożycie niesie niebezpieczeństwo? Może poniższy artykuł rozwieje kilka waszych wątpliwości.
Mleko migdałowe
Plusy: To niezły zamiennik mleka krowiego – nie ma uczulających białek oraz laktozy, która u niektórych powoduje wzdęcia i bóle brzucha. Zawiera wapń oraz witaminę E, która jest przeciwutleniaczem.
Minusy: Kupne mleko migdałowe jest drogie, za to często, zupełnie niepotrzebnie, jest dosładzane. Można je zrobić samemu, ale wtedy będzie uboższe w wapń.
Spirulina
Plusy: Zawiera bardzo dużo białka. Co więcej, wydaje się, że może łagodzić alergie, ponieważ ogranicza produkcję histaminy przez organizm.
Minusy: Często wchodzi w reakcje z lekami i jeżeli przyjmujemy jakieś na stałe, lepiej spytać lekarza, czy spirulina nie zaburzy ich działania. Nie mogą jej stosować osoby chore na fenyloketonurię oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Ze względu na wysoką zawartość błonnika w początkowym okresie stosowania może powodować bóle brzucha albo wzdęcia.
Wodorosty kelp
Plusy: Zawierają dużo składników mineralnych: żelazo, cynk, magnez, jod.
Minusy: Obecny w nich jod może pomagać, ale też przeszkadzać w leczeniu zaburzeń tarczycy. Osoby mające problem z tarczycą zawsze, zanim zaczną stosować kelp, powinny skonsultować to z lekarzem. Uważa się, że wodorosty (również spirulina) mogą zawierać metale ciężkie pochodzące z wód, w których rosną.
Czarny czosnek
Plusy: ten sfermentowany czosnek jest łagodniejszy w smaku od swojego świeżego odpowiednika, ale wciąż zachowuje antybakteryjne właściwości.
Minusy: Jeżeli proces fermentacji był niewłaściwie przeprowadzony, czosnek może być spleśniały. Niestety, pleśń, która go porasta jest czarna i jej nie widać.
Nasiona chia (szałwia hiszpańska)
Plusy: Te małe nasionka są bardzo bogate w błonnik pokarmowy, żelazo, wapń, a nawet kwasy omega-3.
Minusy: Powinny na nie uważać osoby uczulone na białka gorczycy lub sezamu; nasiona szałwii hiszpańskiej mają bardzo podobne białka, przez co również mogą wywoływać u osób podatnych reakcję alergiczną.
Zielony jęczmień
Plusy: Jest dobrym źródłem witamin i składników mineralnych. Zawiera witaminę C, beta-karoten, witaminy z grupy B oraz żelazo, magnez, cynk, a także dużo chlorofilu. Jako element dobrze zbilansowanej diety wspomaga odchudzanie.
Minusy: Wysoka cena.
Na stronie http://www.pfpz.pl/kalkulator/ znajdziecie kalkulator GDA oraz więcej informacji na ten temat.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl |
---|