Zdrowie i uroda

Talerz zdrowia

19.03.2013

Wytyczne jak prawidłowo się odżywiać (z którymi mogliście się zapoznać w tekście „Zasady zdrowego żywienia”) w Polsce są przedstawione w formie graficznej jako Piramida Zdrowego Żywienia zaprojektowana przez Instytut Żywności i Żywienia. Całkiem niedawno uczeni w Stanach Zjednoczonych zaproponowali jej nowy obrazkowy odpowiednik: „talerz zdrowia”…

„Talerz zdrowia” zastępuje obowiązującą do tej pory Piramidę Zdrowego Żywienia. Jest to okrąg podzielony na kilka części, w każdej z nich znajduje się inna grupa produktów spożywczych (np. warzywa, mięso, nabiał). Od razu widać, ile dana grupa powinna zajmować miejsca w naszym codziennym żywieniu.

Co ciekawe, istnieją dwa „talerze”; jeden zaproponowany przez Departament Rolnictwa USA (tzw. „My Plate”), drugi zaprojektowali naukowcy z Harvard School of Public Health (tzw. „Healthy Eating Plate”). Talerze te różnią się trochę między sobą. Naukowcy z Harvardu doszli do wniosku, że talerz rządowy jest nieprecyzyjny i może wprowadzić konsumenta w błąd – dlatego stworzyli swój własny wzorzec prawidłowego żywienia.

Poniżej przedstawiam zasady żywienia proponowane przez obie instytucje, jednocześnie je porównując.

HarvardSchoolof Public Health
"Healthy Eating Plate"
Departament Rolnictwa USA
„My Plate”

Produkty zbożowe pełnoziarniste

Produkty zbożowe

Powinno się jeść produkty zbożowe pełnoziarniste. Tzw. oczyszczone produkty zbożowe (np. białe pieczywo, bułki pszenne) są traktowane przez nasz organizm podobnie jak słodycze. Jedzenie zbyt wiele wysokoprzetworzonego pieczywa utrudnia utrzymanie prawidłowej wagi oraz zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca i cukrzycy.  

„My palte” zaleca jedzenie produktów zbożowych, nie zaznaczając wyraźnie, że zdecydowanie korzystniejsze dla naszego zdrowia są produkty zbożowe pełnoziarniste.

Zdrowe produkty białkowe

Produkty białkowe

Wyraźnie powiedziano, że zalicza się tutaj drób (np. indyk, kurczak), ryby, nasiona roślin strączkowych oraz orzechy. Wszystkie te produkty oprócz białka dobrej jakości zawierają wiele innych cennych składników odżywczych.

Zachęca się również do znaczącego ograniczenia jedzenia mięsa czerwonego (wieprzowina, wołowina).

Ten talerz nie wyszczególnia jakie to powinny być produkty, zatem osoba nie interesująca się szczególnie żywieniem może tu umieścić np. tłuste czerwone mięsa, które nie są korzystne dla organizmu człowieka. Talerz nie mówi jasno, które produkty białkowe są zdrowsze od innych

Warzywa

Warzywa

Zaleca się spożywanie wszystkich warzyw (w dużych ilościach) poza ziemniakami.

Nie ma rozróżnienia pomiędzy ziemniakami, a resztą warzyw.

Owoce

Owoce

Zaleca się jedzenie różnych owoców, w ilościach mniejszych niż warzywa.

Zaleca się jedzenie różnych owoców, w ilościach mniejszych niż warzywa.

Zdrowe tłuszcze (oleje)

Nie ma takiej pozycji

Są przedstawione za pomocą butelki oleju postawionej obok talerza. Zachęca się do dodawania olejów roślinnych do potraw. Oleje roślinne (zwłaszcza oliwa, olej rzepakowy i lniany) zmniejszają ilość cholesterolu w organizmie oraz są korzystne dla serca.

-

Woda

Produkty mleczne

Zachęca się do picia wody, ewentualnie kawy lub herbaty bez cukru (lub z jego  małą ilością).

Zaleca się również ograniczenie mleka i jego przetworów do 1-2 porcji dziennie.

Można pić maksymalnie 1 małą szklankę soku dziennie (najlepiej świeżo wyciskanego z owoców).

Zaleca się spożywanie produktów mlecznych prawie do każdego posiłku.

Na talerzu nie ma informacji w jakiej ilości należy pić soki.

Aktywność fizyczna

Nie ma takiej pozycji

Obok talerza jest umieszczona czerwona figurka biegacza, która przypomina o codziennej konieczności ruchu.

-

Więcej informacji odnośnie obydwu talerzy znajdziecie na stronie: http://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/healthy-eating-plate-vs-usda-myplate/

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców
i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres doradcazywieniowy // indykpol.pl

lista aktualności