Zdrowie i uroda

Wino

18-08-2015

Liczne badania donoszą, że czerwone wino, pite regularnie i w umiarkowanych ilościach przedłuża życie, zapobiega chorobie wieńcowej, zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca.

Kluczowe tu jest wyrażenie „umiarkowane ilości”. Co one oznaczają? W Europie przyjmuje się, że będą to w przypadku mężczyzn cztery kieliszki wina tygodniowo, a u kobiet dwa-trzy kieliszki na tydzień. Amerykanie natomiast zakładają kieliszek dziennie dla kobiet i dwa kieliszki dla mężczyzn.

Uwaga,czerwone wino działa korzystnie pite jednorazowo w niewielkich ilościach. Jeżeli normę tygodniową wypijemy w ciągu jednego wieczoru, to wino zadziała dokładnie odwrotnie niż powinno!

Dlaczego czerwone wino, pite w umiarkowanych ilościach, jest takie korzystne dla naszego organizmu? Otóż zawiera ono antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, ograniczające działanie szkodliwych wolnych rodników. Wolne rodniki przyczyniają się między innymi do rozwoju nowotworów oraz starzenia się organizmu.

Do najważniejszych przeciwutleniaczy należą resweratrol i kwercetyna.

Ilość resweratrolu maleje z wiekiem wina, czyli im starsze wino, tym mniej resweratrolu zawiera. Natomiast kwercetyna jest związkiem bardziej stabilnym i nie ulega rozkładowi w starszych winach.

Resweratrol jest związkiem delikatnym i łatwo ulega rozkładowi, dlatego nowoczesne technologie produkcji wina niszczą sporą jego ilość. Najwięcej resweratrolu znajduje się w winach z małych winnic, gdzie używa się tradycyjnych, wprost staroświeckich, metod produkcji.

Najwięcej resweratrolu znajduje się w winach produkowanych ze szczepów takich jak: merlot, shiraz i pinot noir.

Uwaga,białe wina mają bardzo mało przeciwutleniaczy, zatem nie będą wywierały tak korzystnego efektu na nasz organizm, jak wina czerwone. Im dłużej wino ma kontakt ze skórkami winogron, tym więcej przeciwutleniaczy zawiera. Natomiast, białe wina nie fermentują na skórkach winogron.

Jak dokładnie działa resweratrol? Związek ten ogranicza stany zapalne w ścianach naczyń krwionośnych, zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania skrzepów w świetle naczyń krwionośnych, zwiększa rozkurcz naczyń krwionośnych. Dzięki temu serce i mózg są lepiej ukrwione, a tym samym dotlenione i odżywione. Co więcej, resweratrol ogranicza ryzyko rozwoju blaszki miażdżycowej oraz wystąpienia cukrzycy typu 2.

A kwercetyna? Ten flawonoid ma silne działanie przeciwzapalne, obniża stężenie cholesterolu LDL, zapobiega powstawaniu blaszki miażdżycowej oraz ogranicza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu krwionośnego.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności