Zdrowie i uroda

Woda – ciepła, zimna, z cytryną, czy może z sodą?

28-03-2022

Woda nawadnia nasz organizm i jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Jedni mówią, że trzeba pić ciepłą, a nawet gorącą wodę, inni przekonują do picia wody zimnej. Są też zwolennicy wody z cytryną albo z sodą oczyszczoną. Jaka wodę pić najlepiej?

Woda gorąca

Przez wodę gorącą najlepszą do picia należy rozumieć płyn o temperaturze pomiędzy 54 a 71°C. Cieplejszym napojem możemy się oparzyć.

Uważa się, że picie gorących napojów (wody, ale również herbaty, czy naparów ziołowych) łagodzi ból gardła i kaszel. Wdychanie pary unoszącej się nad gorącym kubkiem pomaga rozluźnić zatkane zatoki i ułatwia oddychanie. Badania pokazują, że jest to raczej nasze subiektywne odczucie, niż obiektywne pomiary na przykład poprawy przepływu powietrza w nosie. Jednak pozostaje faktem, że gorące płyny chwilowo łagodzą większość objawów przeziębienia.

Gorąca woda ma pobudzać układ pokarmowy do pracy. Często wypicie szklanki gorącej wody pomaga nam pozbyć się uczucia ciężkości na żołądku. Istnieją badania potwierdzające, że ciepła woda korzystnie wpływa na pracę jelit i wydalanie gazów w nich zalegających (zmniejszając wzdęcia). Zatem picie gorącej wody powinno również pomagać w zaparciach.

Ciepła woda uspokaja. Może to mieć związek z faktem, że pijąc gorący napój czujemy się zaopiekowani i jak „u mamy”. Wiadomo z pewnością, że niedobór wody w organizmie, nieważne – gorącej, czy zimnej, źle działa na nastrój i funkcjonowanie mózgu (czujemy się ospali, mamy problemy z koncentracją).

Picie gorącej wody rozgrzewa oraz pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała na przykład osobom pracującym na zewnątrz w niskiej temperaturze.

Istnieje teoria, że gorąca woda pomaga w detoksykacji organizmu. Nie ma na to jednoznacznych dowodów. Aczkolwiek, ogólnie rzecz biorąc, picie odpowiedniej ilości wody pomaga w pracy nerek, ułatwia utrzymanie dobrze „nasmarowanych stawów” i zmniejsza ryzyko wystąpienia dny moczanowej.

Woda zimna

Picie zimnej wody ma swoich zwolenników, niesie jednak ze sobą pewne zagrożenia. Może wywoływać migreny u osób mających do nich skłonności. Może również utrudniać przełykanie, jeżeli cierpi się na achalazję przełyku.

Niektórzy uważają, że picie zimnej wody pomaga się ochłodzić w upalny dzień. Istnieją też badania dowodzące, że picie zimnej wody podczas ćwiczeń fizycznych zapobiega przegrzewaniu się organizmu, czyniąc praktykę wydajniejszą. Z drugiej strony patrząc na mieszkańców gorących rejonów świata, zauważymy, że chcąc się ochłodzić tradycyjnie piją oni gorące napary (na przykład z mięty). Powodują one większe wydzielanie potu, który schładza organizm.

Czy zimna woda spala kalorie? Tak, ponieważ nasz organizm musi ją ogrzać z 4°C do 36,6°C, czyli wykonuje pracę i spala w ten sposób kalorie. Ile kalorii możemy stracić pijąc zimna wodę? Na podgrzanie szklanki (250 ml) takiej wody do temperatury ciała organizm zużywa ok. 8 kcal. Przyjmując, że dziennie pijemy regulaminowe 8 szklanek, to 1 kilogram masy ciała zgubilibyśmy po ponad 100 dniach picia lodowatej wody. A to i tak tylko teoretyczne wyliczenia. Bo przecież jednego dnia jemy więcej (dostarczamy sobie więcej kalorii) innego mniej, jednego dnia ruszamy się więcej, drugiego mniej, itd. Podsumowując, picie zimnej wody nie pomoże nam schudnąć.

Woda z cytryną

W Internecie krąży opinia, że picie na czczo wody z cytryną powoduje chudnięcie. Nie ma badań naukowych potwierdzających tę tezę. Osoby, które gubią kilogramy pijąc taką wodę, zazwyczaj są też na różnych, przeważnie niskoenergetycznych, dietach, co powoduje u nich utratę masy ciała. Natomiast woda z cytryną zawiera kwasy organiczne, które (zwłaszcza pite na czczo) mogą podrażniać żołądek i powodować problemy z refluksem u osób wrażliwych.

Woda z cytryną nie zwiększa też alkalizacji krwi (czyli innymi słowy nie odkwasza organizmu). Istnieją badania wskazujące, że 50 ml samego soku z cytryny może w niewielkim stopniu podwyższyć pH moczu (z 6,7 do 6,9).

Woda z sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona to inaczej wodorowęglan sodu. Związek ten rzeczywiście może do pewnego stopnia neutralizować kwas w żołądku. Zatem wypicie wody z sodą teoretycznie może złagodzić objawy zgagi i niestrawności. Jednak trzeba uważać, bo wypicie zbyt dużej jej dawki spowoduje biegunkę, nudności, wzdęcia albo ból brzucha.

Soda podwyższa pH krwi, dzięki czemu poprawia się zdolność sportowca do wysiłku fizycznego. Natomiast takie działanie wodorowęglanu sodu nie ma praktycznego znaczenia dla osób, które nie uprawiają sportu wyczynowego.

Podsumowując: najlepiej jest pić po prostu wodę. Nieważne ciepłą, czy zimną, to w sumie zależy od naszych indywidualnych preferencji. Zawsze możemy podkręcić jej smak plasterkiem cytryny, czy ogórka; jednak ma to znaczenie smakowe, nie zdrowotne.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl

Tagi

lista aktualności