Zdrowie i uroda

Wpływ diety na paznokcie

06-05-2021

Wkrótce na dobre pozbędziemy się rękawiczek, a wtedy miło by było pokazać światu piękne, zdrowe paznokcie. Zatem najwyższy czas zwrócić uwagę na to, co jemy, dieta bowiem ma duże znaczenie dla wyglądu paznokci.

Przyjrzyjmy się, co wpływa na kondycję naszych paznokci.

  1. Prawidłowy bilans kaloryczny

O co chodzi? Głodzenie się, czy zbyt restrykcyjne diety mogą niekorzystnie odbijać się na paznokciach. Często bowiem ograniczenia w jedzeniu oznaczają niedożywienie, a co za tym idzie, nie tylko zmniejsza się ilość kalorii w ciągu dnia, ale również dostarczamy zbyt mało składników odżywczych.

  1. Żelazo

Paznokcie łamliwe, łyżeczkowate, czy onycholiza – czyli oddzielenie się płytki paznokcia od łożyska (początkowo płytka jest biała, potem staje się żółta, zielonkawa lub szara, a paznokieć może się łuszczyć), mogą być spowodowane niedoborami żelaza. Produkty spożywcze bogate w dobrze przyswajalne żelazo hemowe to żywność odzwierzęca (m.in wątróbka, pasztet, udziec cielęcy, żółtko jaja). Gorzej przyswajalne żelazo niehemowe występuje w produktach roślinnych takich jak: pestki dyni, otręby pszenne, zarodki pszenne, natka pietruszki, czy orzechy laskowe. Ważne jest, aby żywność bogatą w żelazo łączyć z tą zawierającą dużo witaminy C (m.in. czerwoną papryką, brokułami, brukselką, czarną porzeczką, pomarańczami).

  1. Wapń

Niedobory wapnia w organizmie mogą powodować łamliwość, czy miękkość paznokci, mogą na nich również występować podłużne prążki. Wapń znajduje się w mleku i jego przetworach, ale także jest obecny w jarmużu, natce pietruszki, rzeżusze, kapuście, figach, migdałach, sezamie, bobie, soczewicy, kakao.

  1. Cynk

Kolejny pierwiastek, którego niedobory mogą prowadzić do słabych i łamliwych paznokci, to cynk. Uczestniczy on również we wzroście paznokci. Cynk można znaleźć w pestkach dyni, zarodkach pszennych, kakao, żółtku jaja, wątróbce, białej fasoli, kaszy gryczanej.

  1. Witamina H (biotyna, witamina B7)

Niedobory biotyny mogą powodować zmiany kształtu paznokcia (dystrofię paznokcia). Znajdziemy ją w wątrobie, żółtku jaja, warzywach strączkowych, grzybach, czekoladzie. Co więcej, witaminę tę produkują również bakterie obecne w naszych jelitach. Zatem do jej niedoborów dochodzi stosunkowo rzadko.

  1. Witamina A

Niedobór witaminy A może odpowiadać za miękkie paznokcie. Witamina ta w formie aktywnej jest obecna tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego (najwięcej jej jest w wątróbce, maśle, żółtku jaja, pasztecie oraz świeżej makreli). W produktach roślinnych witamina A występuje w postaci karetonoidów, które dopiero muszą być w organizmie człowieka przekształcone w aktywną witaminę. Karetonoidy występują powszechnie w owocach i warzywach, znajdziemy je m.in. w: marchwi, dyni, fasolce szparagowej, koperku, morelach, czy brzoskwiniach.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl

Tagi

lista aktualności