Zdrowie i uroda
Zaburzenia wchłaniania witaminy B12
Witamina B12 jest bardzo ważna dla naszego organizmu. Niestety stosunkowo często dochodzi do jej niedoborów. Przeczytaj, dlaczego tak się dzieje.
Witamina B12 – rola w organizmie
Witamina B12:
- uczestniczy w produkcji czerwonych krwinek;
- jest obecna podczas tworzenia DNA i RNA;
- bierze udział w prawidłowej pracy układu nerwowego;
- odpowiada za przemiany kwasu foliowego do jego aktywnej biologicznie (a tym samym użytecznej dla nas) postaci;
- uczestniczy w przemianach tłuszczów i cukrów.
Witamina B12 – niedobory
Niedobory witaminy B12 mogą doprowadzić do rozwoju niedokrwistości (anemii megablastycznej) oraz do zaburzeń w pracy układu nerwowego.
Wśród objawów mogących świadczyć o niedoborze tej witaminy wymienić należy: osłabienie, zaburzenia widzenia, nadmierne chudnięcie, drętwienie kończyn, zawroty głowy, szybkie męnie się, słabe mięśnie, czerwony i obolały język, zaburzenia pamięci, pogorszenie się nastroju.
Witamina B12 – źródła
Witamina B12 nie występuje w aktywnej formie w żadnych produktach pochodzenia roślinnego. Naturalnymi źródłami tej witaminy jest żywność pochodzenia zwierzęcego. Szczególnie bogate w nią są: wątróbka, kurczak, indyk, wołowina, jaja. Celowo dodaje się ją również do żywności wzbogacanej, stąd może być obecna w napojach roślinnych, czy płatkach śniadaniowych.
Czasem można się spotkać ze stwierdzeniem, że witamina B12 występuje w żywności niezwierzęcej, takiej jak: grzyby, glony, spirulina, pędy bambusa. Jednak wszystkie te produkty zawierają tzw. analogi witaminy B12, czyli jej nieaktywne biologicznie formy, które nam, ludziom, nic nie dają.
Istnieje również grupa produktów fermentowanych, takich jak m.in. tempeh, czy tajski sos rybny, w których znajdują się niewielkie ilości witaminy B12, wyprodukowane przez bakterie prowadzące fermentację. Niestety stopień wchłaniania tej witaminy z tego typu produktów budzi wiele wątpliwości. Stąd nie mogą być one uznane za znaczące źródło witaminy B12 w diecie.
Witamina B12 – dlaczego dochodzi do jej niedoborów
Niedobór witaminy B12 dotyczy przede wszystkim osób powyżej 60. r.ż. oraz pozostających na diecie wegetariańskiej. Początkowo można nawet nie zauważyć, że ten niedobór zaczyna występować, ponieważ nasz organizm ma zdolność magazynowania pewnych ilości tej witaminy w wątrobie. Szacuje się, że jej zapasy przy wcześniejszej wystarczającej ilości witaminy B12 w diecie, starczą na około 4 lata. Potem objawy niedoborów zaczynają się nasilać.
Najczęstszą przyczyną niedoborów witaminy B12, do których dochodzi nawet przy właściwej ilości tej witaminy w pokarmie, jest zespół złego wchłaniania. Występuje on m.in. w przypadku zbyt małej ilości kwasu solnego wydzielanego w żołądku, do której może dojść m.in. w wyniku przyjmowania leków ograniczających wydzielanie tego kwasu. Co ważne, również z wiekiem nasz organizm produkuje mniej kwasu solnego, stąd osoby starsze są szczególnie narażone na niedobory tej witaminy.
Ponadto wśród przyczyn niedoborów witaminy B12 wymienić można czynniki wrodzone, zapalenie błony śluzowej żołądka, chorobę Leśniowskiego-Crohna, weganizm lub wegetarianizm oraz alkoholizm.
Osoby pozostające na dobrze zbilansowanej diecie roślinnej mogą uniknąć niedoborów witaminy B12, o ile stosują jej suplementację.
American Institute of Medicine suplementację taką zaleca również osobom już po 50. r.ż.
Wśród związków obecnych w pokarmie, a ograniczających przyswajalność witaminy B12 wymienić należy błonnik pokarmowy.
Ponadto niedobory wybranych składników pokarmowych mogą sprzyjać niedoborom witaminy B12. Wymienić tu należy niski poziom żelaza i wapnia.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl |
---|