Zdrowie i uroda

Zdrowe nawyki: gotowanie na parze

02-03-2021

To co jemy, wpływa na nasze ciało i umysł. Istotne są nie tylko składniki, z których przygotowujemy posiłek, ale również to jakiemu rodzajowi obróbki kulinarnej je poddamy. Możemy wybierać pomiędzy jedzeniem na surowo (nie wszystko się da), a smażeniem, pieczeniem, duszeniem, gotowaniem, ewentualnie mrożeniem. Jedną z najzdrowszych, jeżeli nie najzdrowszą, technik obróbki kulinarnej jest gotowanie na parze.

Dlaczego gotowanie na parze jest takie zdrowe

Gotowanie na parze pozwala zachować wyjątkowo dużo składników odżywczych. Podczas tradycyjnego gotowania ubytki w witaminach i składnikach mineralnych mogą wynosić nawet 40%. Podczas gotowania na parze zostaje zachowane nawet 90% witaminy C – jest to wyjątkowo niestabilna witamina i jej straty podczas obróbki termicznej żywności są z reguły największe. Co więcej, badania pokazują, że zawartość niektórych związków może nawet wzrosnąć podczas takiego gotowania. Procesowi temu poddano marchew i okazało się, że po ugotowaniu na parze wzrosła w niej zawartość karetonoidów. Jeżeli proces gotowania na parze jest przeprowadzony prawidłowo (przede wszystkim nie trwa za długo), pozwala on na zachowanie praktycznie całości chlorofilu w warzywach.

Posiłki tak ugotowane są lekkostrawne, nie obciążają nam przewodu pokarmowego jak chociażby te smażone. 

Podczas gotowania na parze nie dodajemy tłuszczu, nie używamy panierek, czy zasmażek. To powoduje, że dania są bardziej niskokaloryczne, niż w przypadku innych technik kulinarnych.

W czym gotować na parze

Gotować na parze możemy używając specjalnie przystosowanych do tego sprzętów, ale na początek wystarczy nam nawet garnek z pokrywką i sitko. Do garnka nalewamy 3-4 cm wody. Kiedy zacznie się ona gotować, zmniejszamy do minimum ogień i na garnku umieszczamy sitko z produktami spożywczymi. Całość przykrywamy pokrywką.

Kolejnym stopniem zaawansowania będzie zakup specjalnych metalowych wkładek lub bambusowych koszyczków przeznaczonych do gotowania na parze.

Opcję droższą stanowi parowar. Ten elektryczny garnek pozwala na jednoczesne przygotowanie kilku rodzajów żywności (np. mięsa i warzyw); oszczędza czas i nie grozi przypaleniem.

Funkcję gotowania na parze można zastosować również w szybkowarze, kombiwarze, mikrofali z funkcją „steam cooking” oraz w piekarniku parowym.

Jak gotować na parze

Gotować na parze można mięso, ryby, warzywa, owoce, pierożki, a nawet jajka. Czas gotowania (liczony od momentu zagotowania się wody), zależy od rodzaju produktu oraz stopnia jego rozdrobnienia.

Podczas gotowania na parze w garnku, uważajmy, aby nie znikła z niego woda, zwłaszcza, jeżeli gotowanie trwa dłużej.

Żywność na sicie układamy w miarę luźno, tak aby para swobodnie mogła się przemieszczać pomiędzy nią.

Na samym dole umieszczamy produkty wymagające najdłuższego gotowania (np. mięso).

Gotowanie na parze to gotowanie beztłuszczowe, a tłuszcz jest nośnikiem smaku. Stąd wiele osób twierdzi, że potrawy w ten sposób przyrządzone są nijakie. Aby tego uniknąć, do gotującej się wody możemy dodać przyprawy i zioła (m.in. liście laurowe, lekko rozgniecione ziele angielskie albo ziarna jałowca, trawę cytrynową, czosnek). Zamiast wody, użyjmy też czasami bulionu. Wodę możemy również wymieszać z winem.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl

Tagi

lista aktualności