Zdrowie i uroda

Żywienie osób cierpiących na zespół Downa

26-04-2016

Zespół Downa (trisomia 21) jest to jeden z najczęstszych zespołów genetycznych, na który cierpią ludzie na świecie. Żywienie ma duże znaczenie dla chorych i w większości przypadków może korzystnie oddziaływać na ich rozwój.

Nadwaga

Osoby cierpiące na trisomię 21 mają skłonność do otyłości. Dzieje sie tak m.in. z powodu zaburzeń hormonalnych, głównie z powodu niedoczynności tarczycy.Szczególnie ważne staje się więc tutaj ograniczenie ilości cukrów prostych (wszelkie słodycze m.in. cukierki, wafelki, draże czekoladowe, batony, ale też słodzona herbata i owoce jak jasne winogrona) oraz tłuszczów nasyconych (np. tłuste fragmenty wieprzowiny, jak karkówka) i izomerów kwasów tłuszczowych typu trans (np. żywność typu fast-food).

Alergia i nietolerancja pokarmowa

U osób z zespołem Downa często pojawia się alergia lub nietolerancja glutenu oraz białek mleka krowiego. Nie jest to jednak regułą. Zatem przed całkowitym odstawieniem żywności zawierającej gluten oraz mleko warto zrobić testy w kierunku alergii IgE oraz IgG-zależnej, jak również zdiagnozować nietolerancje pokarmowe.

Zielona herbata

W zielonej herbacie obecny jest  związek o nazwie galusan epigallokatechiny, w skrócie EGCG. Jest on bardzo silnym przeciwutleniaczem. Uważa się, że może on w sposób znaczący wpływać na zdolności poznawcze i poprawiać pamięć. Badania na zwierzętach dały bardzo dobre rezultaty. Obecnie prowadzone są badania z udziałem osób cierpiących na zespół Downa.

Teoretycznie więc, picie zielonej herbaty przez osoby z trisomią 21 może mieć na nich korzystne działanie. Jednak należy uważać, ponieważ zielona herbata zawiera kofeinę/teinę, która z kolei nie jest polecana w diecie osób cierpiących na zespół Downa (zwłaszcza dotyczy to dzieci). Istnieje możliwość przyjmowania EGCG w postaci bezkofeinowych preparatów.

Kurkumina

Kurkumina jest głównym składnikiem kurkumy, ma silne właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające oraz przeciwnowotworowe. Badania na zwierzętach cierpiących na trisomię 21 pokazują korzystny wpływ kurkumy na tworzenie się nowych komórek nerwowych, których podstawowym zadaniem jest przekazywanie informacji. Trwają prace nad określeniem tzw. dawki terapeutycznej.

Kwasy omega-3

Niezbędne nienasycone kwasy omega-3, a przede wszystkim kwas DHA, stanowią jeden z głównych elementów budujących układ nerwowy. Stąd w diecie osób cierpiących na zespół Downa stanowczo należy unikać niedoborów tych kwasów. Niestety, niedobory te wydają sie być powszechne.

Kwasy te znajdują się w rybach (łosoś, tuńczyk, śledź, makrela) oraz w gorzej przyswajalnej formie w siemieniu lnianym i w orzechach włoskich.

Cholina

Związek niezwykle korzystnie wpływający na rozwój i pracę układu nerwowego. Ważna jest jego obecność nie tylko w diecie osoby chorej, ale również w diecie matki, kiedy ta jest w ciąży, ponieważ cholina ma duży, korzystny wpływ na kształtowanie funkcji poznawczych dziecka.

Cholina występuje w żółtku jaja, wątrobie, brokułach, kalafiorze oraz w nasionach roślin oleistych.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności