Zdrowie i uroda

Żywienie w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy

03-02-2015

Ciągły stres, nieregularne odżywianie się, palenie papierosów powodują, że coraz więcej osób cierpi na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy.

Przyczyny choroby

W błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy powstaje swego rodzaju „rana” (owrzodzenie), która nieleczona może się pogłębiać.

Ponad 75% wrzodów żołądka i ponad 95% wrzodów dwunastnicy powoduje bakteriaHelicobacter pylori. Może ona również być obecna w przewodzie pokarmowym osób zdrowych. Bakteria ta może przeżyć w silnie kwaśnym środowisku żołądka, wytwarza różne substancje powodujące stan zapalny, a następnie owrzodzenia. W leczeniu infekcjiHelicobacter pyloristosuje się antybiotyki oraz leki osłaniające błonę śluzową.

Inne przyczyny rozwoju choroby wrzodowej: długotrwały stres, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, nieregularnie spożywane posiłki, predyspozycje rodzinne.

Objawy

Okresowe (głównie jesienią i wiosną) bóle w nadbrzuszu. Ból występuje przeważnie w wyniku drażnienia powstałej „rany” przez przyjmowane pokarmy i sok żołądkowy, zwłaszcza w przypadku nieregularnego odżywiania się. Bóle te trwają wiele tygodni, nasilają się w pół godziny po posiłku (wrzody żołądka) albo 2-3 godziny po jedzeniu (wrzody dwunastnicy).

W chorobie wrzodowej dwunastnicy mogą pojawiać się bóle głodowe na czczo i w nocy.

Zdarza się również, że choroba nie daje objawów.

Zalecenia żywieniowe

Dieta jest ustalana przeważnie indywidualnie. Należy z niej wykluczyć żywność nasilającą dolegliwości, powodującą bóle brzucha, odbijania, wzdęcia, zgagę oraz pokarmy ciężkostrawne, długo zalegające w żołądku.

Zaleca się dietę lekkostrawną z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego. Do substancji takich należą:

  • mocne wywary warzywne i mięsne,
  • wody gazowane,
  • nierozcieńczone soki z warzyw i owoców,
  • alkohole,
  • kawa naturalna,
  • mocna herbata,
  • żywność marynowana, wędzona,
  • potrawy smażone,
  • ostre przyprawy.

W diecie należy nieco zwiększyć ilość białka. Pełnowartościowe białko z drobiu, ryb, jaj, twarogu oraz mleka wiąże nadmiar kwasu. Uwaga, nie należy pić więcej niż 0,7 litra mleka w ciągu doby, bo uzyskuje sie efekt odwrotny do pożądanego.

Wydzielanie soku żołądkowego hamują również tłuszcze. W diecie powinny się znaleźć tłuszcze łatwostrawne, takie jak masło oraz śmietanka i oleje roślinne.

Ograniczyć należy błonnik pokarmowy. Stąd z diety wykluczamy razowe produkty pełnoziarniste, grube kasze, surowe warzywa i owoce.

Posiłki spożywamy co 3-4 godziny, pięć razy dziennie. Potrawy nie powinny być zbyt gorące, ani zbyt zimne. Stosujemy techniki gotowania w wodzie, na parze lub duszenia.

Już za tydzień przykładowy jadłospis przy wrzodach żołądka lub dwunastnicy.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności