Smaczna kuchnia

Kakao, napój bogów

02.05.2019

Już Majowie i Aztekowie znali niezwykłe właściwości napoju z ziaren kakaowca, dlatego też określali kakao jako napój bogów. Faktycznie, ma ono wiele właściwości zdrowotnych. Istnieją różne rodzaje kakao, warto je rozróżniać, żeby odżywiać się świadomie.

Kakao kakao nierówne

Kakao są to nasiona z owoców  drzewa kakaowca właściwego (Theobroma cacao).

W  języku angielskim mamy dwa, bardzo podobne, słowa, tłumaczone jako „kakao”: cacao oraz cocoa. Jednak faktycznie oba produkty różnią się właściwościami.

Kakaowiec daje owoce zawierające ziarna. Ziarna te poddaje się fermentacji, a następnie suszy, w ten sposób otrzymujemy surowe (raw) ziarna kakaowca. Produkt najmniej przetworzony i zbliżony składem do ziaren na drzewie.

Powyższe ziarna można też poddać dalszej obróbce:

  • działa się na nie niską temperaturą i usuwa z nich masło kakaowe, uzyskując angielskie cacao; ziarna takie po zmieleniu tworzą surowy proszek kakaowy,  który jest podstawowym składnikiem surowej (raw) czekolady;

lub

  • ziarna poddaje się działaniu wysokiej temperatury, uzyskując trochę słodsze cocoa, będące podstawą gorzkiej czekolady. Dodatkowo, ziarna cocoa są alkalizowane, co pozwala usunąć z nich część goryczki. W ten sposób powstaje powszechnie znany proszek kakaowy.

Większą zawartością składników korzystnych dla naszego organizmu charakteryzuje się kakao surowe, ale również znane nam od lat, tradycyjne, przetworzone kakao posiada wiele walorów odżywczych, które powodują, że jest wyjątkowo pożądanym w naszej diecie rodzajem żywności.

Kakao- wartość odżywcza

Surowe kakao to bogate źródło kofeiny, teobrominy oraz flawonoidów (te oprócz tego, że są przeciwutleniaczami, odpowiadają za jego gorzki smak). Co ważne przeciwutleniacze w kakao są wyjątkowo stabilne, oznacza to, że długo zachowują swoje cenne właściwości.

Mało kto wie, że kakao zawiera też kwas walerianowy, który posiada właściwości uspokajające. Może dlatego po wypiciu kubka tego gorącego napoju czujemy się raczej wyciszeni, niż pobudzeni.

Ponadto kakao jest doskonałym źródłem magnezu.

Kakao – dla zdrowia

Kakao oraz produkty weń bogate mogą przeciwdziałać:

  • chorobom układu krążenia,
  • nadciśnieniu tętniczemu,
  • stanom zapalnym w organizmie,

Kakao może również korzystnie działać na dobre bakterie obecne w naszych jelitach.

Jednocześnie należy pamiętać, że jest ono silnym alergenem*, a spożywane w dużych ilościach może powodować zaparcia.

 

* Dla tych, którzy nie mogą jeść kakao z powodu alergii poleca się karob, o którym pisałam w artykule „Karob – zdrowszy zamiennik kakao”?

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl

 

lista aktualności